Nici – nici z czegoś będą (wyszły, wyjdą)

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nici – nici z czegoś będą (wyszły, wyjdą), kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Istnieje bardzo dużo związków frazeologicznych ze słowem „nici” lub „nić”. Jednym z nich jest „nici z czegoś”. Oznacza to, że nic nam się nie udaje i nie możemy czegoś skończyć. Dany związek frazeologiczny jest bardzo znany oraz często używany w codziennym słownictwie. Przykłady: „Miałam dzisiaj rozmowę o pracę. Niestety nie potrafiłem odpowiedzieć na wiele pytań, nici z moich planów zawodowych”, „Paulina bardzo chciała królika, niestety jej rodzice się na to nie zgodzili. Dziewczyna uznała, że nici z posiadania zwierzaka”.
„Nie zostawić na kimś suchej nitki” to kolejny przykład związku frazeologicznego ze słowem “nici”. Oznacza on, że kogoś mocno krytykujemy, chcemy go oczernić czy poniżyć. Zwykle ludzie, którzy oczerniają innych, są fałszywi oraz nie dostrzegają pozytywnych cech u ludzi. Przykłady: „Mój szef nie zostawił na mnie suchej nitki, zrobił mi awanturę na oczach innych pracowników”, „Draco nie zostawił suchej nitki na Harrym, skrzyczał go, ponieważ Gryffindor wygrał mecz quidditcha”. Z powyższym związkiem frazeologicznym związane jest powiedzenie „grubymi nićmi szyte”, gdyż podobnie jak wcześniejsze mówi nam o złych zamiarach, intrygach czy podłych kłamstwach. Przykład: „Karol opowiedział mamie, że wracając ze szkoły widział UFO i zielonych kosmitów

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!