Niewielkie – mieć niewielkie (ograniczone, małe) pole manewru

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Niewielkie – mieć niewielkie (ograniczone, małe) pole manewru, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

W przypadku opisywanego przeze mnie zdania frazeologizmem będzie tu połączenie wyrazów: ,,niewielki” definiowanie jest w dwóch ujęciach. Pierwszym tłumaczącym go jako: mający niezbyt duże rozmiary, występujący w niezbyt dużym zasileniu.
Jednym z najbardziej znanych związków frazeologicznych zawierającym wyraz: ,,niewielkie” jest niewątpliwie wyrażenie: ,,niewielki pożytek” oznaczający znikomą korzyść z danego przedmiotu wydarzenia lub jak w poniższym zdaniu czynności ludzkiej. Przykładem może być tu zdanie: Po rodzinnym obiedzie Kasia miała zmyć naczynia, nagle przypomniała sobie o spotkaniu z koleżanką. Zanim wyszła z domu zdążyła tylko zetrzeć stół. Mama zmuszona była pozmywać naczynia i stwierdziła, że starcie stołu przez Kasię było niewielkim pożytkiem. Kolejnym frazeologizmem może być tu wyrażenie: ,,niewielkiej postury” używane w mowie potocznej szczególnie w odni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!