Nitka – dojść (dotrzeć, iść) po nitce do kłębka
Przysłowia często mają swoje odpowiedniki. Na przykład, angielskim odpowiednikiem naszego frazeologizmu „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” będzie „kill two birds with one stone”, czyli dosłownie „zabić dwa ptaki jednym kamieniem”. Są jednak takie, które występują tylko w jednym języku. Można się domyślić, że niektóre przysłowia pochodzą z danych krajów, a w innych państwach tłumaczy się je na dany język, zmieniając formę, ale nie ukryte znaczenie. Wiele związków frazeologicznych pochodzi z mitologii greckiej. Tu przedstawię jeden z nich.
„Dojść po nitce do kłębka”, „iść po nitce do kłębka”, „po nitce do kłębka” – istnieje kilka możliwości. Czas na przytoczenie mitu o Tezeuszu i Ariadnie. Otóż dziewczyna bardzo zakochała się w dzielnym wojowniku. Tezeusz chciał przedostać się przez labirynt, w którym uwięziony był minotaur, straszny stwór, którego bał się każdy Grek. Problem polegał na tym, że, nawet gdyby Tezeuszowi udało się dostać do potwora i go zabić, być może nigdy by nie wrócił – labirynt miał wiele zakamarków i łatwo było tam o zgubienie drogi. Przed wejściem Tezeusza, Ariadna wręczyła mu kłębek wełny. Kiedy Tezeusz pokonywał rozdroża pułapki, rozwijał za sobą nić wskazującą poprawną drogę. Podołał minotaurowi. Kiedy wracał, zwijał rozwiniętą nić w kłębek. Dzięki mądrości Ariadny uratował siebie i całą wyspę Kretę. Dziś powiedzenie „po nitce do kłębka” oznacza pokonanie jakichś trudności, przechodząc wszystkie przeszkody po kolei, odgadując jakieś tajemnice i zagadki.Przykłady zdań:
Po nitce do kłębka, Harry Potter wraz z przyjaciółmi pokonał złego czarownika.
Wielu detektywów słusznie wyznaje zasadę: po nitce do kłębka, bowiem najpierw trzeba zebrać dowody, a później po kolei rozwiązywać wszystkie wątpliwości.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!