Nogi – bronić się rękami i nogami
Co, jeśli ktoś zmusza nas do czegoś, czego pod żadnym warunkiem nie chcemy zrobić? Wtedy staramy się tego z wszystkich sił uniknąć. Dziś zajmiemy się związkiem frazeologicznym, który idealnie nadaje się to takiej sytuacji. Jego treść brzmi ,,bronić się rękami i nogami”.
W naszym życiu często mamy sytuację, gdy ktoś nas do czegoś zmusza. Na przykład rodzice, zmuszają swoje dzieci-niejadki, do zjedzenia obiadu. Ale takie dziecko, czy inna osoba, nie ma absolutnie na to ochoty, będzie walczyła jak lew, by nie musieć tego robić. Nie zawsze dojdzie do tak trudnej sytuacji, że osoba wręcz siłą, będzie unikała czegoś. Ale jeśli, ktoś bardzo się zapiera czegoś i nie chce tego zrobić, możemy powiedzieć ,,że broni się rękami i nogami”.
Przykład:
Ula broniła się rękami o nogami, żeby nie pójść do szkoły.
Gdy już bardzo mocno będziemy się bronić przed czymś, możemy się nawet zmęczyć. Wtedy świetnie nada się inny związek frazeologiczny, z użyciem słowa nogi. Chodzi tu o, ,,nie czuć nóg”. Często mówią to osoby po bardzo długich spacerach, na których spotkał ich duży wysiłek.
Pan Nowak nie czuł nóg, gdy wrócił na piechotę do domu, z czterdziestoma różami.
Jeśli natomiast, coś ma ręce i nogi, oznacza to, że coś ma sens. Zapewne chodzi tu, do odniesienie do części organizmów żywych, które mają i nogi i ręce, czyli przez człowieka uznawane są za coś z sensem. W przenośni oznacza to, że jakiś plan ma odpowiednie podstawy i ma prawo się udać.
Przykład:
Nasz plan, żeby zdać dobrze egzaminy ma ręce i nogi, bo długo się do niego przygotowujemy.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!