🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Nos – czuć (poczuć, przeczuć, wyczuć, zwąchać) pismo nosem

– Spuścić nos na kwintę- oznacza zasmucić się, zmartwić, stracić dobry nastrój. Przykład zastosowania: „Gdy Michał dowiedział się, że nie dostanie w tym miesiącu podwyżki, spuścił nos na kwintę i wyszedł niepocieszony z pokoju prezesa.”
– Wsadzić nos w coś- oznacza zajęcie się czymś bez reszty. Przykład użycia: „Ania tak wsadziła nos w książkę, że nie słyszała jak rodzice wołali ją na obiad kilkukrotnie.”
– Coś wychodzi nosem- mówi się tak, gdy ma się już czegoś dosyć. Przykład użycia: „Te zajęcia szkolne online wychodzą mi już nosem. Chciałabym wrócić do normalnych zajęć w szkole.”
– Czuć pismo nosem- mówi się tak, gdy ma się przeczucie, gdy będą z czymś jakieś problemy. Przykład: „Czułam pismo nosem, tak myślałam, że zrobią kolejny lock down i znowu zamkną hotele. Jeszcze trochę i będę musiała zamknąć interes.”
– Kręcić nosem- mówi się tak, gdy ktoś grymasi i wyraża swoje niezadowolenie. Przykład zastosowania: „Kochanie nie kręć nosem. Brokuły i brukselki też należy jeść, są one pełne witamin.”
– Mieć mleko pod nosem- mówi się tak z ironią o kimś bardzo młodym. Przykład użycia: „Ty masz jeszcze mleko pod nosem, nie myśl, że twoje zdanie będzie się znacznie liczyło przy podejmowaniu decyzji.”
– Mruczeć pod nosem- mówić coś po cichu i niewyraźnie. Przykład wystąpienia: „Zamiast mruczeć pod nosem powiedz to głośno, ja też chcę znać twoje zdanie.”
– Podpierać się nosem- mówi się tak o osobie bardzo zmęczonej. Przykład: „Idź się wreszcie połóż, a nie tak podpierasz się nosem.”
– Tuż pod nosem- oznacza, że coś jest bardzo blisko. Przykład zastosowania: „To mieszkanie jest w świetnej lokalizacji. Tuż pod nosem jest sklep, szkoła i przystanek tramwajowy.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!