Obronna – wychodzić (wyjść) z czegoś obronną ręką
Obrona może kojarzyć nam się z lekcjami karate bądź umyślnym środkiem działań, które podejmujemy w czasie zagrożenia. Jestem przekonana, iż każdy kiedyś od mamy, taty czy babci usłyszał frazeologizm: „Wychodzić z czegoś obronną ręką”. Jest to frazeologizm znany i stosowany powszechnie. Każdemu zdarzyło się być w sytuacji, gdzie cała ta akcja jest tylko i wyłącznie z jego winy. Wówczas osoba druga wyszła z tego obronną ręką. Na czym polega wyżej wymieniony frazeologizm?, Jak poprawnie go stosować i interpretować?, W jakiej sytuacji go użyć? Przykłady użycia, a także synonimy. Na te nurtujące pytania odpowiem w dalszej części mojego wypracowania.
Osoba, która wyszła z jakieś sytuacji obronną ręką jest inaczej mówiąc wygrana. Bezproblemowo uniknęła konfliktu i zbędnego zamieszania wraz z niepotrzebnymi konsekwencjami. Uniknęła kłopotów, a nawet niebezpieczeństwa. To wyrażenie jest znane nie tylko w Polsce.
Przykłady użycia: Sebastian, gdy kłócił się z Bogumiłem i tak wyszedł z tego obronną ręką. Babcia Marcelina pamięta czasy, kiedy zawsze wychodziła z opałów obronną ręką. Wujek Franciszek jeszcze nigdy nie wyszedł z żadnej sytuacji obronną ręką. Synonimy dla frazeologizmu: „Wyjść z czegoś obronną ręką”: uniknąć zniszczenia, spaść jak kot na cztery łapy, ujść cało, uratować się, wykaraskać się, wydostać się. Osobiście uważam, iż dobrze jest wyjść z trudnej sytuacji obronną ręką, jednak nie warto wdrażać się w nie, ponieważ nie prowadzi to do dobrych relacji z przyjaciółmi. Nie należy wówczas wychodzić z czegoś obronną ręką, oszukując.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!