🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Ograniczone – mieć ograniczone (niewielkie, małe) pole manewru

Dzień dobry! Chciałabym omówić wyrażenie „mieć ograniczone pole manewru”. Zamiast słowa „ograniczone”, często spotyka się słowa „małe”, „niewielkie”. Istnieje bliźniacze wyrażenie „mieć duże pole do manewru”, które oznacza sytuacje wprost przeciwną.

Wyobraźmy sobie pewną sytuację. Siadamy za kierownicą auta, rozglądamy się dookoła i ze zgrozą odkrywamy, że auto zaparkowane jest na tak zwanej kopercie. Przed nami czerwony Maluch, za nami zielone Audi. Musimy wyjechać, ale mamy naprawdę mało miejsca, naprawdę małe pole manewru. Powolutku jedziemy to do przodu, to do tyłu. Brrr…

Sytuacja numer dwa: ponownie siedzimy za kierownicą auta, ale tym razem znajdujemy się na pustym placu manewrowym. W każdą stronę przynajmniej sto metrów gładkiego asfaltu. Żadnych znaków, żadnych pasów, które by nas ograniczały. Możemy do woli robić łuk, ćwiczyć zakręty. Możemy wypróbować każdy manewr, możemy zrobić wszystko, bo nic nas nie ogranicza.

Przykłady:

Zeus: Kotku… Ale stawiasz mnie w bardzo trudnej sytuacji… Mam naprawdę małe pole manewru. Nie mogę tak po prostu wypowiedzieć im wojny. ich wojska są silniejsze od naszych Odyn zetrze nas z powierzchni ziemi…
Hera: Czyli tak po prostu pozwolisz mu mnie obrażać?! Głupi Asgardczyk będzie wyzywał Nas, Olimpijczyków od słabeuszy?
Zeus: Wiesz, że nie o to chodzi… Zobaczę co da się zrobić.

Ares: Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji.
Atena: Zgadzam się z tobą. Mamy ogromne pole manewru, tylko nie możemy zaprzepaścić tej szansy. Teraz nasi wrogowie się wycofali. Co proponujesz?
Ares: Na początku lekki sabotaż, potem atak od frontu.
Atena: Brzmi jak plan. Wchodzę w to. Do ataku! Za Olimpijczyków!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!