Ogródka – mówić bez ogródek
Związek frazeologiczny „mówić bez ogródek” oznacza mówić wprost, szczerze, nie martwiąc się o to czy sprawi się komuś przykrość, bez zbędnych słów. W staropolszczyźnie słowo „ogródka” oznaczało „wyrażanie myśli nie wprost, niejasno”, dlatego właśnie powstało wyrażenie „mówić bez ogródek”. Synonimem tego frazeologizmu są: „mówić prosto z mostu”, „mówić prosto w oczy”, a w języku potocznym „bez owijania w bawełnę”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem związku frazeologicznego „mówić bez ogródek”:
Na terapii grupowej uczymy się, jak bez ogródek rozmawiać o swoich uczuciach i asertywnie, ale z szacunkiem odmawiać innym ludziom.
Jarosław zmarszczył brwi i spojrzał groźnie na Franka i Lucka, a potem rozkazał im mówić bez ogródek o tym, co zobaczyli i podsłuchali, kiedy byli na tajnej misji w kwaterze wroga, chociaż dzięki zamontowanym w ich ciemnych okularach ukrytym kamerom i mikrofonom i tak wiedział już wszystko.
Możesz rozmawiać ze mną bez ogródek o twojej przeszłości, bo wiem o wszystkim, co spotkało cię podczas tamtego rejsu po mazurskim jeziorze dwadzieścia lat temu, jak również o wydarzeniach, w które mimowolnie wplątałeś się później, a o których, jak sam twierdzisz, chciałbyś zapomnieć.
Mój przyjaciel to bardzo bezpośredni człowiek i wiem, że mogę rozmawiać z nim bez ogródek, a on zawsze szczerze powie mi, co myśli i co zrobiłby na moim miejscu.
Dobrze się zastanów, zanim porozmawiasz ze swoim nauczycielem techniki bez ogródek o tym, dlaczego twoje oceny tak się ostatnio pogorszyły, nie masz przecież chyba ochoty opowiadać mu o wszystkich twoich prywatnych problemach.
Teodor został aresztowany po incydencie, w którym bez ogródek wygarnął funkcjonariuszowi policji, co o nim myśli, kiedy tamten próbował go zatrzymać i wypisał mu mandat za przekroczenie prędkości oraz jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Lubię ludzie, którzy o wszystkim potrafią mówić bez ogródek, nie wstydzą się swoich opinii i poglądów i potrafią ich bronić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!