🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Okoń – stanąć (stawać) okoniem

Okoń to dość popularna i pospolita ryba drapieżna, występująca zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Dorasta do 50-60 centymetrów długości, a jego ciało jest bocznie spłaszczone, wysokie i pokryte małymi łuskami. Najbardziej charakterystyczne cechy okonia to ciemne pręgi po bokach, pionowe skrzela i bardzo ostra przednia płetwa grzbietowa. Z tego względu niełatwo daje się on połknąć większej rybie, może bowiem w każdej chwili naprężyć płetwy, utkwić w przełyku agresora i śmiertelnie go zadławić. Każdy, kto wędkuje, wie także, że okoniem można się boleśnie skaleczyć.
Dlatego stanąć (albo stawać) okoniem to znaczy „ostro i zdecydowanie przeciwstawić się czemuś albo komuś, nie zgodzić się na coś, przeszkodzić komuś, czemuś w czymś, zbuntować się przeciwko komuś lub czemuś, zaprotestować, zawetować, utrudnić komuś coś”.
Przykłady użycia:
1. Zaraz po skończeniu osiemnastu lat chciał pójść do pracy, ale rodzice stanęli okoniem, twierdząc, że zaniedba szkołę.
2. Gdybyś ciągle nie stawała okoniem, nasze wspólne życie byłoby o wiele przyjemniejsze.
3. W okresie dojrzewania niemal każdy nastolatek staje okoniem i próbuje wyrwać się spod władzy rodziców.
4. W sprawie urlopu dyrektor stanął okoniem i nic nie wyszło z naszych planów.
5. Władza nigdy nie lubiła tych, którzy stawali okoniem, zamiast płynąć z prądem.
6. Zazwyczaj zgadzał się na wszystko dla świętego spokoju, ale akurat w tej sprawie zdecydowanie stanął okoniem, czym niezwykle zaskoczył domowników.
Wyrażenie „stanąć okoniem” można zastąpić związkami frazeologicznymi: stanąć (postawić się) kantem, stanąć sztorcem (na sztorc).

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!