🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Oliwa – dolać (dolewać) oliwy do ognia

Związek frazeologiczny „dolać (dolewać) oliwy do ognia” oznacza podsycać konflikt, pogarszać sytuację poprzez zaostrzanie konfliktu, potęgować negatywne emocje, zwiększać czyjeś rozdrażnienie. Antonimem tego wyrażenia jest „lać oliwę na wzburzone morze” czyli łagodzić konflikt.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „dolać (dolewać) oliwy do ognia”:

Andrzej myślał, że przypomnienie nauczycielowi, wzburzonemu z powodu spóźnienia jednego z uczniów, o tym, że on sam nie zawsze jest punktualny, złagodzi konflikt i sprawi, że wykładowca zrozumie, że wszyscy są tylko, ludźmi, okazało się jednak, że raczej dolał oliwy do ognia i jeszcze bardziej wytrącił z równowagi porywczego nauczyciela, który nie szczędził całej klasie przykrych słów.
Kiedy się z kimś kłócisz, krzyki i obelgi rzucane w stronę tej drugiej osoby raczej nie pomogą wam się dogadać, bardziej prawdopodobne jest, że dolejesz w ten sposób oliwy do ognia, przez co jeszcze trudniej będzie wam złagodzić konflikt.
Kiedy Julia i Marysia krzyczały na siebie na klatce schodowej, sąsiad Tadeusz starał się przemówić im do rozsądku, bo wrzaski potęgowały migrenę, jaką odczuwała każdego popołudnia jego żona, Helena, ale tylko dolał oliwy do ognia, bo pomylił imiona dziewcząt, co sprawiło, że zaczęły krzyczeć również na niego.
Nie dolewaj oliwy do ognia, mówiąc Marcelinie, że nie zna się na zarządzaniu elektrownią atomową, bo potrafi być naprawdę zaciekła i nieuprzejma, zwłaszcza jeśli ktoś wątpi w jej talent do bycia dyrektorem tak ważnej instytucji.
Prowadzący programu telewizyjnego pragnąc wywołać emocjonalną dyskusję w studiu, nieumyślnie dolał oliwy do ognia i sprawił, że konflikt pomiędzy członkami rodziny udzielającymi wywiadu rozgorzał na nowo.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!