Opinia – postawić (stawiać) kogoś pod pręgierzem opinii publicznej
Jak wiadomo, ludzie wpływają na ludzi. Co to znaczy? Większa grupa ludzi wywrze większy wpływ na jednostkę, niż jednostka na większą grupę. Podstawową zasadą demokracji jest: „większość ma rację”. I to się sprawdza – kiedy odbywają się wybory do Sejmu albo na Prezydenta, wygrywa kandydat z najwyższą liczbą głosów. Oczywiście, dana osoba stara się przekonać wyborców ofertami i propozycjami. Choć nie zawsze są one prawdą, to zasadą ludzi jest odróżnienie dobra od zła, prawdy od kłamstwa. O wywieraniu nacisku na ludzi opowiada nieco pewien frazeologizm – „postawić kogoś pod pręgierzem opinii publicznej” albo krócej – „pod pręgierzem”. Długie, prawda? Na szczęście tutaj wyjaśnię znaczenie. Pręgierz to słup, do którego w średniowieczu i nowożytności przywiązywano przestępców. Pręgierze ustawiano często w miejscach dostępnych dla wielu ludzi, ponieważ częścią kary było wyśmianie i zwyzywanie przez mieszkańców danego miasta. Później dany oszust zostawał skazywany na najróżniejsze kary, w zależności od popełnionego czynu. W tym frazeologizmie „pręgierz opinii publicznej” jest swoistą przenośnią w przenośni (przysłowiu). Chodzi tu o krytykę i falę zarzutów wobec danej osoby. To tłumaczy nam całe znaczenie. Postawić kogoś pod pręgierzem opinii publicznej, czyli ośmieszyć kogoś przed tłumami, postawić kogoś w świetle krytyki ze strony wielu osób, wyśmiać i potępić publicznie czyjeś niegodne postępowanie.
Przykłady zdań:
1. Policja postawiła byłego premiera Eugeniusza Zawilca pod pręgierzem opinii publicznej. Teraz będzie musiał wytłumaczyć się z zarzutów korupcyjnych.
2. Szymon postawił Jacka Walczaka pod pręgierzem opinii publicznej – dyrektorki i całego grona pedagogicznego. Dlaczego on tyle ściągał?
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!