Opuścić, Spuścić – opuścić nos na kwintę
Związek frazeologiczny „spuścić (zwiesić, opuścić) nos na kwintę” oznacza zmartwić się, zasmucić, stracić dobry humor.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „spuścić (zwiesić, opuścić) nos na kwintę”:
Nie mogę długo gniewać się na mojego psa, Czupagę, ponieważ, nawet kiedy pogryzie mi buty lub strąci ze stołu miskę z rosołem, wygląda bardzo uroczo, zwłaszcza jeśli spuści nos na kwintę i popatrzy na mnie swoimi czarnymi oczami.
Uczeń siódmej klasy, wracając na swoje miejsce w ławce po tym, jak odpowiadał na ocenę przy tablicy, opuścił nos na kwintę i strapiony zastanawiał się, jak powiadomi rodziców o kolejnej jedynce z matematyki.
Kiedy Urszula pokłóciła się z koleżankami, przez cały tydzień siedziała obrażona w swoim pokoju z nosem spuszczonym na kwintę i użalała się nad sobą, aż do czasu, kiedy uświadomiła sobie, że bardzo tęskni za Dominiką i Małgosią i postanowiła się z nimi pogodzić.
Pszczółka Maja spuściła nos na kwintę i ociągał się z opuszczeniem ula, ale nie miała wyboru, więc ostatecznie musiała wylecieć, by zebrać nektar z kwiatów, pomimo złego humoru, jaki miała od rana.
Zamiast spuszczać nos na kwintę, weź sobie do serca słowa krytyki swojego nauczyciela i weź się za ćwiczenie utworu, który zagrasz na świątecznym koncercie.
Kiedy Armando zorientował się, że Penelopa wystawiła go do wiatru i nie przyszła na pożegnalne ognisko, zwiesił nos na kwintę, ponieważ nie wiedział jeszcze, że to właśnie tej nocy pozna swoją przyszłą żonę i miłość swojego życia, Marię.
Roman spuścił posępnie nos na kwintę, kiedy potknął się o brzeg dywanu i upuścił swoją kanapkę z szynką i musztardą, jednak szybko zapomniał o smutku, kiedy zobaczył, że w niewytłumaczalny sposób zatrzymała się ona kilka centymetrów nad podłogą i lewitowała, łamiąc prawa grawitacji.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!