🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Otwór – coś stoi (przed kimś) otworem

Trwa pandemia koronawirusa – ludzie chorują, umierają, są zmuszeniu do samotności, by chronić innych przed zachorowaniem. Jest trudniej niż kiedykolwiek przedtem. Powiedzenie, że „coś stoi przed nami otworem” nabiera wręcz złowieszczego charakteru. Nie może stać otworem, bo musimy żyć w izolacji. Czy nadal świat nadal stoi przed nami otworem? Coraz więcej mam wątpliwości, ale z drugiej strony musimy mieć nadzieję. Wierzę, że świat się kiedyś zmieni i będziemy mogli odwiedzać się, chodzić do szkoły i świat będzie stał przed nami otworem.
Związek frazeologiczny jest bardzo popularny i chętnie używany. W dosłownym znaczeniu możemy go rozumieć jako możliwość przekraczania czegoś, coś jest otwarte i możemy tam wejść. W przenośnym znaczeniu – to wolność, możliwości, nasz potencjał, a nawet moc robienia wszystkiego, co tylko zapragniemy. „Coś stoi przed nami otworem”, czyli mamy możliwość dokonania czego tylko chcemy, bo bariery znikają i wszystko jest dla nas możliwe – otwarte.
Pochodzenia frazeologizmu należy dopatrywać się w życiu codziennym. Kluczowe jest słowo „otworem”, co oznacza, że jest dla nas otwarte, możliwe do przekroczenia, dostępne. Kiedyś był to otwarty dom, co pokazywało gościnność gospodarza, ale też dopuszczenie innych do siebie i swojej przestrzeni. To taka forma zaproszenia. Powiedzenie ma bardzo pozytywny wydźwięk i nastraja nas optymistycznie. Motywuje do działania i dodaje otuchy.
Przykłady użycia związku frazeologicznego w zdaniu:
Świat stoi otworem przed wszystkimi młodymi ludźmi.
Czy świat stoi przede mną otworem?
Gdyby tylko jego świat stał przede mną otworem, byłbym szczęśliwy…
Uważam, że tak naprawdę wszystko jest w naszej głowie. To my decydujemy o naszych możliwościach i o tym, co z nimi zrobimy. Myślę, że świat stoi przed nami otworem, mimo obecnych trudności możemy tak naprawdę wszystko, jeśli tylko będziemy chcieć.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!