Owieczka – zbłąkana owieczka
Wstęp
Biblia jest niezwykle bogatym źródłem frazeologizmów. To właśnie z niej pochodzi frazeologizm „zbłąkana owieczka/owca”, o którym nieco więcej powiem.
Znaczenie owcy
Owca to zwierzę hodowlane, wykorzystywane przez ludzi do pozyskiwania wełny i mleka. Biblijne znaczenie tego zwierzęcia to metafora – w Piśmie Świętym Jezus porównuje się do dobrego pasterza, który dba i troszczy się o swoje owce – czyli nas, ludzi.
Definicja
Zbłąkana owieczka/owca – osoba, która się zagubiła i zatraciła w swojej wierze, odstąpiła od swoich przekonań i nie wie, jak powinna postępować.
Pochodzenie
Jednoznacznym źródłem tego frazeologizmu jest Biblia. Świadczy o tym fragment z Ewangelii wg św. Mateusza, który tutaj przytaczam:
„Co się wam zda? Gdyby który człowiek miał sto owiec, a zabłąkałaby się jedna z nich, azaż nie zostawia onych dziewięćdziesięciu i dziewięciu, a poszedłszy na góry, nie szuka zbłąkanej?”.
Nie mamy tutaj bezpośredniego zastosowania związku wyrazowego „zbłąkana owca”, lecz można tu znaleźć takie frazy, jak „nie szuka zbłąkanej?”, w odniesieniu do owcy właśnie. Mogę tutaj dodać, że często przytacza się ten fragment (Mt 18, 11-13, tutaj tylko Mt 18, 12), ponieważ ukazuje on stosunek Boga do ludzi.
Zastosowania i ich przykłady
Użycie w:
– odniesieniu o kimś niewierzącym, np.: Romuald to zbłąkana owieczka, która zeszła ze ścieżki wiary.
– odniesieniu o kimś wierzącym, lecz nieprzejmującym się zasadami wiary, np.: Elwira niby należy do naszej wspólnoty parafialnej, jednak wszyscy wiedzą o tym, że jest zbłąkaną owcą.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!