Ozór – mleć ozorem
Związek frazeologiczny „mleć ozorem” oznacza gadać bez sensu, zanudzać, mówić byle co.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „mleć ozorem”:
Nie lubię zabierać Jadwigi na spotkania z moimi przyjaciółmi, bo, chociaż jest moją sąsiadką od taki wielu lat, jeszcze nie nauczyła się, że nie lubię jak ktoś bez przerwy miele ozorem i nie dopuszcza nikogo innego do głosu, a moi przyjaciele podzielają tę opinię.
Przestań w końcu mleć ozorem i zabierz się do pracy, przecież słomiane letnie kapelusze same się nie splotą.
Haneczka podobać się Jankowi, zresztą nic dziwnego, bo jest bardzo piękna, dopóki nie zaczęła mu opowiadać ze szczegółami o nudnym artykule w gazecie naukowej, którą prenumeruje, co przekonało go, że nie chce mieć żony, która nie umie przestać mleć ozorem.
Teresa zawsze miele ozorem, czasem mogę spędzić z nią dwie godziny i nie odezwać się ani słowem, ale zwykle nie wiem też, o czym dokładnie mówiła, bo tak często zmienia tematy.
Nie słuchaj Franciszka, zawsze bezsensownie miele ozorem, ale w rzeczywistości wcale nie myśli o tobie tych wszystkich obraźliwych rzeczy, po prostu go zdenerwowałaś swoim pytaniem o godzinę.
Oktawia przestała na chwilę mleć ozorem i zdziwiona przyjrzała się stolikowi w kawiarni, zdając sobie nagle sprawę, że kiedy pogrążona była w chaotycznym monologu, wszyscy jej znajomi niepostrzeżenie opuścili ją i przenieśli się do innego stolika.
Aleksandra zwróciła uwagę Witoldowi, że trochę za dużo miele ozorem i miała rację, ten człowiek nie potrafił zamilknąć nawet na kilka sekund i zazwyczaj ściągał tym na siebie nieprzyjemne zainteresowanie, a często też kłopoty.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!