🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Pada, Padł – cień pada

W tym wypracowaniu chciałabym omówić związek frazeologiczny „cień padł na coś”.

Wyobraźmy sobie śliczne majowe popołudnie. Dookoła nas rozkwitają pąki białych róż, słońce miło przygrzewa, wszędzie jest zielono. I nagle na niebie pojawia się ogromny niezidentyfikowany obiekt latający, który, przez to, że zasłania słońce, rzuca ogromny cień na nasz ogród. Wszystko tonie w szarości, już nie jest przyjemnie.

Jeżeli coś rzuca na coś innego cień, to odbiera temu czemuś przyjemność. Można rzucić na przykład cień podejrzenia – wtedy miła pani z sąsiedztwa będzie nam się jawić jako domniemany zabójca. Albo można rzucić cień podejrzliwości – wtedy będzie nam się wydawało, że to strasznie dziwne, że ktoś podarował nam aż dwa prezenty na urodziny.

Przykłady:
Afrodyta: Niestety naszą wspaniałą randkę coś przerwało… Coś… Albo ktoś… Może to Echo?
Ares: Rzuciłaś na nią cień podejrzenia, teraz będę się zastanawiał… Ale raczej nie. Echo lata za Narcyzem. A może to jakaś jej kuzynka, inna driada?
Hermes: A może to po prostu wasza mania prześladowcza? Czy jak to tam się nazywa? Wszyscy wiedzą o waszym romansie, nawet Hefajstos, więc może nie musicie się kryć?

Terapeutka: Dobrze, cieszę się, że was widzę drogie Panie na naszym kółku Załamanych Zakochanych. Może Echo ty zacznij. Jaki masz problem złotko?
Echo: Było ok… Byłam szczęśliwa, kiedy zaczęliśmy się spotykać… Ale niestety mój ukochany obraził pewną znaną osobę… A wtedy na nasze życie padł cień… Narcyz kompletnie zaczął się inaczej zachowywać. Zaczął całe dnie spędzać nad swoim odbiciem… Zaczął zapominać kim jestem… Kim on jest… To takie przykre…

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!