Palec – nie kiwnąć (nie ruszyć) palcem (w bucie)

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Palec – nie kiwnąć (nie ruszyć) palcem (w bucie), kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

W tym wypracowaniu została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają słowo 'palec’, ich objaśnienia oraz przykładowe zdania z ich użyciem.

Nie kiwnąć/nie ruszyć palcem (w bucie) – nie zrobić nic w danej sprawie, nie zdobyć się na żaden wysiłek; „Piotrek nie raczył kiwnąć palcem w bucie”.
Chodzić na palcach – chodzić cicho, zachowywać się dyskretnie; „Kasia wstała tak wcześnie, że musiała chodzić po domu na palcach, aby nikogo nie obudzić”.
Coś jest palcem/patykiem na wodzie pisane – coś jest niepewne, mało prawdopodobne, wątpliwe; „Ta informacja jest palcem na wodzie pisana”.
Coś przecieka komuś przez palce – tracić coś, marnować, trwonić, nie potrafić dobrze gospodarować czymś; „Okazja do wykazania się przecieka mu przez palce”.
Maczać w czymś palce – brać udział w jakiejś sprawie; „Powiedz mi, młoda damo, czy maczałaś w tym palce?”.
Mieć coś w małym/jednym palcu – umieć coś doskonale; „Mam w jednym palcu wiedzę na temat gospodarki Niemiec”.
Móc policzyć coś na palcach jednej ręki – czegoś jest bardzo mało; „Na palcach jednej ręki mogę policzyć, ile osób raczyło si

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!