🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Pan – być z czymś za pan brat

Pan to ogólny zwrot, który wyraża nasz szacunek do danej osoby. Dzisiaj jednak przedstawię kilka związków frazeologicznych z tym rzeczownikiem.

Związki frazeologiczne ze słowem Pan i ich znaczenie:
– być z czymś za pan brat – być w czyś dobrym, umieć coś robić, obsługiwać po mistrzowsku,

Przykłady zdań z tym związkiem frazeologicznym:
Alicja mówiła swojemu mamie, że z maszyną do szycia jest za pan brat, ale ta uparła się, iż będzie siedziała i nadzorowała pracę.

Konrad był z kosiarką za pan brat i stwierdził, że będzie kosić ogródki sąsiadów za niewielkie pieniądze. Dużo na tym zarobił, gdyż miał dwa roboty, które same kosiły i do tego maszynę na kabel.

– być z kimś za pan brat – przyjaźnić się z daną osobą być z kimś bardzo blisko,

Przykłady zdań z tym związkiem frazeologicznym:
Kornelia i Magdalena są ze sobą za pan brat, mimo iż wcześniej druga dziewczynka raczej omijała swoją obecną przyjaciółkę Było to przynajmniej dziwne, ale również możliwe.

Krystyna w pracy dobrze dogadywała się z Violettą, która z nią pracowała. Mówiła, iż jest z nią za pan brat. Inni zaś twierdzili, że nie dogadują się za dobrze, więc udają przyjaźń.

– myśleć, że chwyciło się Pana Boga za nogi – otrzymać coś wspaniałego od losu.

Przykłady zdań z tym związkiem frazeologicznym:
Ignacy był młodym przedsiębiorcą i nie układało mu się zbyt dobrze w pracy. Pewnego dnia okazało się jednak, że odziedziczył majątek po dalekiej rodzinie, a jego przychód stale się powiększał. Pomyślał on, iż chwycił Pana Boga za nogi.

Mirek myślał, iż chwycił Pana Boga za nogi, ale mylił się i po swoim rozrzutnym wydawaniu pieniędzy, stał się bardzo biedny.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!