🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Pantofel – być (siedzieć, żyć) pod pantoflem

Jeśli mówimy, że ktoś jest, żyje lub siedzi pod czyimś pantoflem to znaczy, że ta osoba daje się podporządkować innym, można nią manipulować, jest zdominowana przez kogoś. Człowiek będący pod pantoflem wyróżnia się byciem cichym, znajduje się pod silnym wpływem kogoś innego, nie wyraża swojego zdania i inni podejmują za niego decyzje. Osoba określana jako pantofel jest bardzo uległa, pokorna, małomówna, ustępliwa, bezwolna, podlega czyjejś woli. Potocznie pantofel to nadwrażliwiec, mimoza, popychadło, narzędzie, słabeusz, osoba bez charakteru. Najczęściej o siedzeniu pod pantoflem mówimy w kontekście relacji damsko-męskiej (np. małżeństwa bądź narzeczeństwa), gdy widać przewagę jednej ze stron.

Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku frazeologicznego:
1. Tomek nie ma żadnego zdania i daje sobą manipulować w relacji z Kaśką. Można powiedzieć, że żyje pod jej pantoflem.
2. Ania boi się zagrożenia z matematyki, dlatego siedzi pod pantoflem naszej nauczycielki i stara się nie odzywać na lekcjach, by nie zwracać na siebie uwagi.
3. Jestem bardzo stanowcza i uparta, dlatego mój chłopak grzecznie siedzi pod moim pantoflem.
4. Mam 30 lat i w dalszym ciągu mieszkam z rodzicami. Noe sprzeciwiam im się i siedzę pod ich pantoflem, bo boję się, że mogą kazać mi się wyprowadzić.
5. Żyję pod pantoflem babci, dlatego że tylko ona w rodzinie daje mi pieniądze.
6. Grzesiek siedzi pod pantoflem swojej żony i zgadza się z każdym jej zdaniem, bo woli unikać kłótni.
7. Filip nie wyjdzie dziś z nami, bo jest pod pantoflem swojej dziewczyny, która każe mu iść na obiad ze swoimi rodzicami.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!