Pasja – doprowadzać (doprowadzić) kogoś do szewskiej pasji
Związek frazeologiczny „doprowadzać (doprowadzić) kogoś do szewskiej pasji” oznacza zdenerwować kogoś, doprowadzić go do szału, sprawić by popadł w złość.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „doprowadzić kogoś do szewskiej pasji”:
Nieporządek i przedmioty rozrzucone po całym pokoju doprowadzają mnie do szewskiej pasji, ale jeszcze bardziej denerwuje mnie, kiedy ktoś oczekuje, że moje mieszkanie będzie lśniło czystością, podczas gdy pracuję na dwie zmiany, a dodatkowo opiekuję się dwoma psami.
Edmund wiedział, jak doprowadzić swojego współpracownika do szewskiej pasji i wykorzystywał to, kiedy tamten udawał się do szefa z prośbą o podwyżkę lub urlop, przez co zarząd firmy był bardziej przychylny manipulatorowi niż solidnemu, chociaż wybuchowemu pracownikowi.
Ludzie, którzy traktują książki wypożyczone z biblioteki jak swoją własność i niszczą je, piszą po nich, zaginając rogi i odrywają okładki, doprowadzają mnie do szewskiej pasji, i nigdy nie szczędzę im orzeźwiających, słów prawdy, kiedy bezczelnie zwracają zniszczoną książkę i myślą, że ujdzie im to na sucho.
Postaraj się nie doprowadzać nauczycieli w nowej szkole do szewskiej pasji, w odróżnieniu od tych, którzy uczyli cię w szkole podstawowej, ci nie znają cię od dziecka i z pewnością nie będą tolerować twoich wybryków i nieudolnych prób rozśmieszenia klasy żarcikami.
Gołębie przylatujące na mój balkon doprowadzają sąsiada mieszkającego w mieszkaniu pode mną do szewskiej pasji, bo, jak sam twierdzi, brudzą jego barierkę, ale według mnie jest po prostu zazdrosny o niezwykłe zaufanie, jakim obdarzają mnie ptaki i inne zwierzęta.
Jeśli rodzina i przyjaciele doprowadzają cię czasem do szewskiej pasji, sięgnij po nasze ziołowe tabletki uspokajające, które ukoją twoje nerwy, pozwolą ci cieszyć się życiem i zachować równowagę w stresującym świecie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!