Pęcherz – biegać (latać) jak kot z pęcherzem
„Latać/biegać jak kot z pęcherzem”
Powiedzenie to oznacza bycie nerwowym i nadpobudliwym. Można również użyć go, kiedy ktoś biegnie przed siebie bez określonego celu. Wywodzi się ono już ze średniowiecza. Koty były wtedy uważane za „giermków diabła lub pomocniki czarownic”. Były to zwierzęta uważane za nieczyste, związane z czarami i magią. Jedną z ulubionych „zabaw” średniowiecznej ludności było przywiązywanie kotu do ogona pęcherza zwierzęcego, wypełnionego garścią grochu. Groch wydawał głośne odgłosy, a kot przestraszony biegał szybko we wszystkie strony. Stąd wzięło się powiedzenie „latać jak kot z pęcherzem”. W innej wersji znane jest też „biegać jak kot z pęcherzem”, ale oba oznaczają to samo. Możemy użyć tego określenia, kiedy ktoś nigdzie nie zatrzymuje się na dłuższą chwilę i wiecznie ma na głowie wiele spraw do załatwienia. Taki ktoś, kto biega jak kot z pęcherzem, szybko i gorączkowo się przemieszcza, w celach związanych z pracą lub na przykład, aby coś kupić.
Przykłady: – Karolina kupiła tę maść w aptece na ulicy Akacjowej, ale musiała latać jak kot z pęcherzem po pięciu innych aptekach, zanim ją znalazła.
– Olek jest wiecznie zabiegany i ciągle ma mnóstwo na głowie. Lata jak kot z pęcherzem!- Ten tydzień będzie bardzo pracowity. Dosłownie będę biegać jak kot z pęcherzem.
Poprawność gramatyczna:
słowo „pęcherz” piszemy przez „rz” zamiast przez „ż”, ponieważ jest to wyraz nieodmienny. W czasie przeszłym dane określenie brzmi: latał/latała jak kot z pęcherzem. Może być też to czasownik biegać, w tym przypadku biegał/biegała.Czym jest pęcherz? Pęcherz to (tutaj) „workowaty narząd wielu kręgowców”, jest to „zbiornik” na mocz. W tym wypadku był to wysuszony „woreczek” na mocz świni, ponieważ właśnie do tego narządu zwierzęcia wsypywano groch, najczęściej suszony.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!