Piec – z niejednego pieca chleb jadać
Na życie człowieka składa się wszystko to, czego doświadczył od urodzin po śmierć. Są to zdarzenia zarówno dobre, jak i złe. Każdy z nas, bez wyjątku, czegoś doświadcza i zdobywa nowe umiejętności, które budują jego charakter i osobowość. Bywa, że niektórzy mają większy bagaż, co wynika z wielu różnych splotów wydarzeń losowych, które mu się przytrafiają. Tacy ludzie mają w zwyczaju mówić, że „z niejednego pieca chleb jedli”. Oznacza to, że w życiu przeżyli tak wiele, że mało co ich może zaskoczyć. Taki ktoś ma wyjątkowo duże doświadczenie życiowe i jest bardzo obytym z ludźmi i ze światem.
Związek frazeologiczny ma swoje źródło w obyczajach, szczególnie staropolskich, czyli z obserwacji życia codziennego żyjących ludzi. Kiedyś, by jeść chleb należało go wypiekać w specjalnych do tego celu zbudowanych piecach. Nie była to zatem produkcja masowa, ale taka na użytek rodziny lub żyjących po sąsiedzku osób. Powiedzenie, że „jada się chleb z wielu pieców” – oznacza w dosłownym znaczeniu, że ktoś miał możliwość spróbować różnych wypieków, miał możliwość poczęstowania się różnymi rodzajami chlebów, z różnych pieców. W znaczeniu przenośnym – używając takiego zwrotu, mamy na myśli ogrom różnych doświadczeń ludzkich, obycie i otwarcie na różne możliwości oraz umiejętność ich przewidywania.
Przykłady użycia frazeologizmów w zdaniu:
Uczniowie szóstej klasy z niejednego pieca jedli, dlatego nie zaskoczyła ich klasówka z matematyki.
Sparki z niejednego pieca jadła i wiedziała, że na tego człowieka musi uważać.
Myślę, że z niejednego pieca jadłam i potrafię przewidzieć zagrożenia.
Związek frazeologiczny jest nam znany, ale rzadko jest używany w języku potocznym. Uważam, że warto odświeżyć nasz słownik i czasem użyć tak oryginalnego zwrotu, by podkreślić wagę cudzego doświadczenia i zwrócić uwagę na jego obycie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!