Piekarski – pleść (bredzić) jak Piekarski na mękach

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Piekarski – pleść (bredzić) jak Piekarski na mękach, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Piekarski – pleść (bredzić) jak Piekarski na mękach
Pleść jak piekarski na mękach oznacza mówić głupoty, mówić bez sensu.
Ten związek frazeologiczny pochodzi z historii Polski, a konkretniej związany jest z zamachem na króla Zygmunta III Wazę dokonanym przez szlachcica Michała Piekarskiego.
Michał Piekarski herbu Topór urodził się około 1597 roku. Był szlachcicem sandomierskim ze wsi Binkowice. W młodości Piekarski uległ wypadkowi – rozbił sobie głowę – który uznano, za przyczynę jego późniejszej choroby psychicznej. Oprócz niestabilności emocjonalnej, szlachcic był niezwykle porywczy i agresywny. W napadzie agresji zabił królewskiego kucharza i ranił służbę. Postęp choroby psychicznej doprowadził do zamknięcia na jakiś czas Piekarskiego w odosobnieniu i pozbawienia go prawa do zarządzania własnym majątkiem. Najprawdopodobniej Piekarski na wieść o morderstwie w Paryżu króla Francji Fenryka IV Burbona postanowił zabić Zygmunta III Wazę. Swoje plany wcielił w życie 15 listopada 1620 roku przez kolegiatą św. Jana na ul. Świętojańskiej w Warszawie. Zadał królowi ciosy czekanem raniąc go

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!