🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Piękne – odpłacać (odpłacić, odwzajemniać się, płacić) pięknym za nadobne

Jest wiele związków frazeologicznych, których powszechnie używamy w swoich wypowiedziach. Ożywiają one naszą rozmowę, ze względu na swoją oryginalność. Są one także sposobem na popisanie się przed znajomymi czy po prostu rozmówcą. Ich znajomość zawsze jest pozytywnie odbierana. Dlatego też dzisiaj zaprezentuję wam związki frazeologiczne z wyrazem ,,piękne’’. Poniżej przedstawiam ich objaśnienia i dodatkowo przykłady użycia, aby łatwiej było je zrozumieć i umieć odpowiednio zastosować w przyszłości.

Pierwszym z nich jest ,,odpłacić się pięknem za nadobne’’. Oznacza to, że ktoś odwzajemnia się w ten sam sposób. To nie dotyczy tylko i wyłącznie rzeczy pozytywnych.

Przykład użycia związku frazeologicznego w wypowiedzi:
– Hej Anastazja. A gdzie zgubiłaś Mateusza?
– Już nie jesteśmy razem. Oszukał mnie i spotykał się z inną dziewczyną, bo nie mógł się całkowicie na jedną z nas zdecydować. Później jednak wybrał mnie, ale to było już nieco za późno.
– Ojej, przykro mi.
– Nie ma czego. Odpłaciłam mu się pięknem za nadobne. Udawałam, że flirtuję ze swoim przyjacielem jeszcze przed zerwaniem. Mina jego była bezcenna.

Drugim z nich jest ,,piękny jak sen’’. Oznacza to, iż coś jest naprawdę ślicznego lub też tak zachwycającego, że wręcz nierealnego.

Przykład użycia związku frazeologicznego w wypowiedzi:
– Widziałaś tamtego konia rasy andaluzyjskiej?
– Tak. Jest cudowny!
– Cudowny?! Jest piękny jak sen. Nigdy nie widziałam takiego umaszczenia. Ojej jakbym chciała, żeby należał do mnie. Myślisz, że rodzice się zgodzą?
– Wątpię. Spójrz na cenę.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!