Pieniek – mieć z kimś (z czymś) na pieńku
Związek frazeologiczny „mieć z kimś (z czymś) na pieńku” oznacza być złym na kogoś, być z kimś w konflikcie. Wyrażenie to odwołuje się do stosowanego niegdyś w szkołach systemu kar, kiedy to uczeń musiał oprzeć się na kawałku ściętego drewna, czyli na pieńku, a nauczyciel bił go skórzanym pasem. Synonimami tego wyrażenia są: „być z kimś na wojennej stopie”, „być z kimś na noże”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „mieć z kimś (z czymś) na pieńku”:
Gryzelda i Honorata wiedziały, że ich mężowie mają ze sobą na pieńku, dlatego zazwyczaj starały się nie dopuścić do ich spotkania, ale nie mogły tego uniknąć, kiedy organizowały przyjęcie z okazji rocznicy ślubu Honoraty, które niestety, z winy dwóch zapamiętanych w swojej niechęci do siebie mężczyzn, okazało się porażką.
Tradycja rodu Oskara nakazywała mu z otwartymi ramionami powitać zbłąkanego wędrowca w domu i przyjąć go pod swój dach na tak długo, jak będzie tego potrzebował, ale Oskar przekonał się, że te zwyczaje nie są tak nieskomplikowane i łatwe do zinterpretowania jak mu się wcześniej wydawało, kiedy na jego progu stanął dawny kolega ze studiów, który miał z nim na pieńku odkąd podczas przyjęcia w karczmie okradł go ze stu złotych dukatów, a potem zapadł się pod ziemię na wiele tygodni.
Grażyna bardzo zdenerwowała się informacją, że wychowawczynią w klasie, do której od września miał zacząć naukę jej najstarszy syn, Wiktor, jest jej koleżanka ze szkoły i sąsiadka, a także dawna przyjaciółka, z którą z przyczyn, o których żadna z nich nie miała ochoty rozmawiać, miała na pieńku już od wielu lat.
Jeden z członków szajki pomniejszych złodziejaszków zadrżał ze strachu, kiedy wraz z poranną gazetą otrzymał anonimowy list, w którym ktoś informował go, że jego brat ma na pieńku z szefem największego gangu w okolicy, w związku z czym od nas spodziewać może się rychłej wizyty jego bandziorów, która będzie miała na celu porwanie go, by móc szantażować rzeczonego brata.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!