Pieniek – mieć z kimś (z czymś) na pieńku

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pieniek – mieć z kimś (z czymś) na pieńku, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Związek frazeologiczny „mieć z kimś (z czymś) na pieńku” oznacza być złym na kogoś, być z kimś w konflikcie. Wyrażenie to odwołuje się do stosowanego niegdyś w szkołach systemu kar, kiedy to uczeń musiał oprzeć się na kawałku ściętego drewna, czyli na pieńku, a nauczyciel bił go skórzanym pasem. Synonimami tego wyrażenia są: „być z kimś na wojennej stopie”, „być z kimś na noże”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „mieć z kimś (z czymś) na pieńku”:

Gryzelda i Honorata wiedziały, że ich mężowie mają ze sobą na pieńku, dlatego zazwyczaj starały się nie dopuścić do ich spotkania, ale nie mogły tego uniknąć, kiedy organizowały przyjęcie z okazji rocznicy ślubu Honoraty, które niestety, z winy dwóch zapamiętanych w swojej niechęci do siebie mężczyzn, okazało się porażką.
Tradycja rodu Oskara nakazywała mu z otwartymi ramionami powitać zbłąkanego wędrowca w domu i przyjąć go pod swój dach na tak długo, jak będzie tego potrzebował, ale Oskar p

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!