🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Piersi – bić się (uderzać się, uderzyć się) w piersi

Religia to bardzo delikatny temat. Wielu ludzi nie przyznaje się do wyznawanej wiary bądź jej nie mają. Istnieje wiele różnych wierzeń. Polska pod tym względem wypada bardzo jednolicie – według badań z 2011 roku aż 86,9% ankietowanych to chrześcijanie. Przez wiele lat to właśnie ta religia miała kluczowy wpływ dla rozwoju sztuki w Europie – na początku malarze przedstawiali tylko sceny biblijne, innym dziełem są kościoły. Także do związków frazeologicznych przenikają elementy kultury kościoła katolickiego – przysłowia związane z Biblią, ale istnieje również takie, które odnosi się do liturgii eucharystycznej, czyli mszy świętej.
„Uderzyć się w pierś” – tę czynność powtarzają wierni na każdej eucharystii. Jednocześnie mówią słowa „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”. Przyznają się tym, że popełnili grzechy i żałują popełnionych czynów, wyrażają skruchę. To samo oznacza cały frazeologizm – przyznać się do winy, uświadomić sobie o swoim złym zachowaniu, przeprosić za nie.Przykłady zastosowania związku frazeologicznego „uderzyć się w pierś” w codziennych sytuacjach:
– Przepraszam Cię za moje bardzo głupie zachowanie. Już tak nie będę, nigdy, obiecuję – ukorzył się zasmucony Bartek.

Wybaczam Ci i doceniam to, że uderzyłeś się w pierś. To bardzo ważne – stwierdziła Tola i z pogodną miną dodała:

To w co się pobawimy? Może zagramy w którąś z naszych gier planszowych?

Uderzyłem się w pierś i będę mniej zaniedbywał moje obowiązki. Postaram kierować się zasadą: najpierw praca, później przyjemności.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!