Piętka – gonić w piętkę
Związek frazeologiczny.
Gonić w piętkę – głupieć, tracić zdolność logicznego myślenia, postępować błędnie lub nie wiedzieć co robić w danej sytuacji.
Pochodzenie związku.
Zwrot Gonić w piętkę przyszedł do nas z języka łowieckiego, ze słownictwa myśliwskiego. Mówi się tak o starych psów gończych, które biegły po śladzie za zwierzem, ale straciły orientację, zgubiły ślad. Biegły już nie za zwierzem, tak jak powinny, tylko w przeciwnym kierunku niż prowadzą ślady, goniły nie w przód, tylko do tyłu. Psy, nawet ułożone w prawidłowym kierunku, zwracają się w odwrotną stronę, lub w tył, czyli jak myśliwi mówią – w piętę.
Błędne jest używanie tego frazeologizmu w znaczeniu – zapominać o czymś, stracić umiejętność robienia czegoś.
Przykłady prawidłowego użycia związku:
1. Ostatnie tygodnie ciocia Małgorzata jest bardzo zakręcona, często myli się. Zdarzało się nawet traciła sprawność umysłową… Oczywiście ona musi wziąć urlop, bo zaczyna gonić w piętkę, postępuje w sposób przeczący rozsądkowi.
2. Po udanych wakacjach cała klasa Agnieszki w ogóle nie jest zorganizowana. Wszyscy biegają w kółko i nie mogą skupić się na nauce. Na początku roku szkolnego to nic dziwnego – gubią się w myśleniu, gonią w piętkę, nie wiedzą co robić.
3. W zeszłym roku u Damiana w nowej pracy codziennie pięć zadań na raz, dziesiątki pomysłów jak zrobić lepiej, setki dyskusji z kierownikiem działu. Powoli już czuje, jak traci rozum i zaczyna gonić w piętkę. Po tym wszystkim wiele razy żałował o swojej nieprzemyślanej i szybkiej decyzji zmienić pracę i wyjechać do innego miasta.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!