🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Pióra – stroić się w cudze (czyjeś) pióra (piórka)

Pióra, to charakterystyczna cecha budowy ptaków. Człowiekowi tak się spodobały, że stworzył z nimi w roli głównej kilka związków frazeologicznymi i to właśnie nimi dziś się zajmiemy.
Po pierwsze spójrzmy na określenie ,,stroić się w cudze piórka”. Oznacza ono, że ktoś podszywa się pod kogoś, kogoś udaje i nie jest sobą. To tak jakby założył inne pióra i udawał ptaka, którego pióra się ma. Gdy wróbelek ,,zdejmie” swoje pióra i ,,założy” pióra bociana, to czy wtedy będzie bocianem? Nie. Po prostu wróbel udaje kogoś innego. To określenie możemy również zastosować do osób, które przypisują sobie zasługi i osiągnięcia innych. Wtedy udają oni kogoś i by się upodobnić ubierają czyjeś pióra, by nie odróżniać się fizycznie, z wyglądu. Jednak nie uda się mu zmienić psychiki i myślenia i dany człowiek, zawsze będzie tylko podróbką osoby udawanej.
Przykłady użycia ,,stroić się w cudze piórka”:
Marlena lubi stroić się w cudze piórka.
Nie wiem, jak można tak bezczelnie stroić się w cudze piórka i udawać, że się coś osiągnęło.
Znane jest też powszechnie określenie ,,lekki jak piórko”. Coś, co jest tak lekkie, ma bardzo małą wagę, podobnie jak piórko. Nie jest to dosłowne porównanie, bo zapewne ta rzecz, nie ma wagi piórka, chyba że porównujemy wagę piórka do wagi piórka. Jest to przenośne znaczenie, oznaczające, że coś jest bardzo, bardzo leciutkie.
Przykłady użycia ,,lekkie jak piórko”:
Ta paczka jest lekka jak piórko. Poradzę sobie sama.
Jejku, to nie jest wcale lekkie jak piórko.
Mam nadzieję, że nie jesteście dumnymi osobami i nie ubieracie cudzych piórek.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!