Piórka – obrastać (obrosnąć, porastać, porosnąć) w piórka (pierzem, w
W życiu mało kto ma wszystko podane na tacy-a właściwie to nikt. Przecież każdy z nas ma jakieś cele i marzenia, które chce osiągnąć, a na które zawsze trzeba zapracować sobie ciężką pracą, wysiłkiem i wieloma wyrzeczeniami. Czerwony pasek na świadectwie-super, wygląda wspaniale, dla wielu uczniów jest powodem do dumy, jednak ile wytężonej nauki, zmęczenia i poświęcenia wymaga wypracowanie świetnych ocen-wie tylko ten, kto wieczorami ślęczał nad grubym podręcznikiem i wodził zmęczonymi oczyma po wykazie treści na sprawdzian. Jednak cała ta praca naprawdę się opłaca, nie tylko w kontekście otrzymania nagród w pracy czy szkole, ale także dla uskrzydlającej satysfakcji i dumy z celu, który udało się osiągnąć. Przecież łatwiej jest poświęcać czemuś swój czas i uwagę, jeżeli mamy świadomość, że nasz wysiłek naprawdę się opłaca-bo daje nam satysfakcję, poczucie dowartościowania i spełnienia. Jakie cele mają ludzie? Cóż, bardzo różne, zaczynając od tych bardziej przyziemnych-schudnąć, odmalować czy odremontować dom, założyć ogród, kupić jakieś zwierzątko, dostać awans w pracy, po te bardziej wymagające i -niestety-dla wielu również nieosiągalne, takie jak wielkie bogactwo, sława, oszałamiająca kariera. Mimo że to raczej ,,marzenie ściętej głowy” to myślę, że warto dążyć do spełnienia swoich marzeń, nawet tych najbardziej odrealnionych. Przecież do odważnych świat należy!
A co, jeżeli komuś uda się osiągnąć bogactwo, znaczny dobrobyt, ważne znaczenie, dorobić się sławy i majątku? Na taką osobę powiemy, że obrosła ona w piórka (w pierze). Inaczej też możemy powiedzieć, że obrosła ona w tłuszcz, sadło (brzmi raczej obraźliwie, także gdy chcemy powiedzieć, że ktoś przytył).
Przykłady w zdaniach:
-Marika, gdy została aktorką i zarobiła fortunę, bardzo obrosła w piórka. Wszystko osiągnęła jednak swoją ciężką pracą, dlatego ludzie nie powinni jej zazdrościć.
-Ubogi chłopak z zapadłej wsi, dzięki stypendium i świetnym wynikom w nauce, dostał się na studia na prestiżową uczelnię i robi karierę. Obrósł w piórka i bardzo poprawił swoją sytuację finansową.
Inne związki frazeologiczne ze słowem piórka to:
-stroić się w cudze piórka-przypisywać sobie czyjąś zasługę, osiągnięcie, sukces
-Anita wygrała konkurs, ale jej siostra bliźniaczka Aneta postanowiła, że wystroi się w cudze piórka i ogłosi, że to ona jest laureatką.
-lekki jak piórko-ktoś jest bardzo lekki, waży bardzo mało
-Monika po ciężkiej chorobie bardzo schudła. Jest lekka jak piórko!
-gotować sobie lep na piórka-samemu prosić się o kłopoty, problemy
-Michalina zadaje się z podejrzanymi znajomymi swojej koleżanki, którzy wagarują i mają koszmarne wyniki w nauce. Biedna dziewczyna, sama sobie gotuje lep na piórka!
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!