Plan – być (pozostać, pozostawać, schodzić, zejść, znaleźć się) na drugim
Frazeologizmy to zbiory wyrazów, których nie tłumaczy się dosłownie, lecz trzeba odkryć ich znaczenie. Ich znaczenia odnoszą się do codziennych życiowych wydarzeń. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak należy ich używać. O tym będzie za chwilę. Pochodzenia przysłów i porzekadeł bardzo interesują. Istnieje sporo źródeł, z których biorą się związki frazeologiczne – np. religia chrześcijańska, mitologia grecka, zwyczaje i obrzędy, życie codzienne, a nawet kultura i sztuka. Do tej ostatniej grupy należy przydzielić powiedzenie „zejść na drugi plan”. Od razu dodam, że na drugi plan można:
– być,
– pozostać,
– pozostawać,
– schodzić,
– zejść,
– znaleźć się.
Sporo, prawda? Przejdźmy teraz to tematu drugiego planu. Zarówno w malarstwie, jak i poezji drugi plan to uzupełnienie przygód głównego bohatera, dodaje trochę kolorytu i uzupełnia jakieś braki. Perypetie bohaterów drugoplanowych w książkach uzupełniają tylko fabułę i zwykle nie mają istotnego wpływu na losy głównych bohaterów. To tylko taki dodatek i szersze zakreślenie fabuły. A „zejść na drugi plan” to usunąć się w cień, stać się mniej dostępnym i ważnym, odgrywać mniej istotną rolę w życiu danej osoby, mniej się udzielać.
Czas na wypowiedzi z zastosowaniem frazeologizmu „zejść na drugi plan”.
1. Moje pasje muszą zejść na drugi plan – biorę udział w trudnym konkursie i jeśli skupię się maksymalnie, jak tylko potrafię, to może coś mi się uda w nim osiągnąć.
2. Dla znanej aktorki Kamili Bóbr córka wciąż pozostaje na drugim planie – gwiazda wciąż zajmuje się produkcją filmów i seriali.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!