Plany – pokrzyżować (komuś, czyjeś) plany
Związek frazeologiczny „pokrzyżować (komuś, czyjeś) plany” oznacza przeszkodzić w czymś komuś, uniemożliwić komuś realizację jego planów. Synonimem tego wyrażenia jest „pomieszać komuś szyki”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „pokrzyżować (komuś, czyjeś) plany”:
Nie mogę uwierzyć, że letnia burza z piorunami pokrzyżowała nam plany na ten weekend, przecież mieliśmy zrobić sobie piknik w parku i zjeść naleśniki czekoladą, dżemem i twarogiem, serowe paluszki, kurczaka na zimno, świeże truskawki z działki oraz drożdżowe bułeczki z rodzynkami.
Mam nadzieję, że moich planów nie pokrzyżują przechodnie, którzy mogliby zauważyć ukrytą kamerę i zorientować się, że moje uliczne występy są w rzeczywistości żartem, który chciałbym uwiecznić na filmie.
Kornelia była tak zdeterminowana, by zostać sławną piosenkarką, że nawet całkowity brak słuchu muzycznego nie zdołał pokrzyżować jej planów, zwłaszcza że miała dostęp do najnowszej technologii cyfrowej znacznie modyfikującej jakość nagranego śpiewu.
Rycerz Fryderyk zamierzał zaatakować niezdobytą twierdzę hrabiego Dunkana od strony wschodniej wieży, ale wojska obrońców pokrzyżowały mu plany i zmusiły do szybkiego odwrotu i szaleńczej ucieczki.
Moja ulubiona książka opowiada o bohaterze, który walczył z przeciwnym losem i złymi ludźmi, którzy chcieli pokrzyżować mu plany, ale zniszczyła ich własna chciwość i nienawiść.
Na letnim obozie piłkarskim najbardziej uwielbiam zabawę w podchody i wyścigi, kto szybciej wykona wszystkie ukryte zadania, nie lubię tylko, kiedy pogoda krzyżuje nam plany i nie możemy się w to bawić.
Czarownica Honorata pokrzyżowała moje plany, ale daję słowo, że następnym razem uda mi się ją dopaść i wydobyć z niej tajemnicę wiecznej młodości, którą próbuję odkryć odkąd porwana przeze mnie dziewczyna o długich włosach uciekła z jakimś obdartusów.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!