Płaz – puszczać (puścić) coś komuś płazem
Związek frazeologiczny „puszczać (puścić) coś komuś płazem” oznacza folgować komuś, okazać pobłażliwość, wybaczyć coś komuś, nie karać kogoś za coś. Wyrażenia to pochodzi od uderzenia szablą nie ostrzem, tylko płaską stroną, czyli płazem.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „puszczać (puścić) coś komuś płazem”:
Karolino, chociaż uważam, że nie powinnaś ściągać na kartkówce, jeśli już zdecydujesz się to zrobić, pamiętaj, że pan uczący fizyki jest bardzo surowy i z pewnością nie puści płazem prób oszustwa, jeśli cię na nich przyłapie, lub nawet jeśli któryś z uczniów, zauważy karteczkę ze ściągą ukrytą w twoim rękawie doniesie na ciebie w celu przypodobania się nauczycielowi lub z zawiści.
Pracuję jako ochroniarz w supermarkecie od dziesięciu lat, i przez ten czas tylko trzy razy zdarzyło mi się przyłapać dziecka lub nastolatka podczas kradzieży, a chociaż miałam świadomość, że według wszelkich obowiązujących procedur powinienem zawiadomić policję, zawsze puszczałem im te wybryki płazem, kiedy tylko przypomniałem sobie siebie samego w takim wieku.
Zawsze uważałam, że Eryk to niewychowany gbur bez grama manier, ale tym razem przeszedł samego siebie, rozpowiadają o mnie takie ordynarne plotki niemające zresztą nic wspólnego z prawdą, dlatego niech nie spodziewa się, że puszczę mu to płazem!
Kiedy Henryk przyjechał do domu swojej babci na początku wakacji, starał się być bardzo grzeczny i dobrze wychowany, ponieważ nie pamiętał, że babcia jest osobą bardzo pobłażliwą i skłonna do puszczenia mu wszystkiego płazem, jednak kiedy tylko zdał sobie z tego sprawę, zaczął korzystać z nowej dla siebie wolności i swobody, o których nawet nie marzył, kiedy kilka miesięcy temu rodzice oznajmili mu, że lato spędzi w domu dawno niewidzianej przez niego staruszki.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!