Pomsta – coś woła o pomstę do nieba
Wstęp
Związki frazeologiczne odwołują się do różnych dziedzin życia, w dużej części do religii. Bo jak inaczej wytłumaczyć pochodzenie frazeologizmu „coś woła o pomstę do nieba”?
Co to znaczy: pomsta?
Być może domyślasz się, co oznacza słowo „pomsta”, ale wolę je wytłumaczyć, ponieważ dziś rzadko kiedy używamy tego wyrazu. Pomsta to inaczej zemsta. W naszym przysłowiu występuje ona też jako ukaranie za popełnione grzechy i przewinienia.
Definicja
Elementem kluczowym dla zrozumienia całego frazeologizmu jest część „pomstę do nieba”. Oznacza ona ukaranie przez samego Boga.
Coś woła o pomstę do nieba – jakieś zachowanie, czyn zasługuje na ukaranie, coś jest godne potępienia, zjawisko wywołujące skandal i oburzenie.
Zauważmy, że element „do nieba” odwołuje się do Boga, więc mamy tutaj podkreślenie tej rangi złych postępowań, tak złych, że powinny zostać potępione przez kogoś wyższego i ważniejszego niż człowiek.
Zastosowanie i jego przykłady
Na zakończenie czas na najbardziej praktyczną część tej pracy: przykłady zastosowania.
Użycie przysłowia „coś woła o pomstę do nieba”, kiedy:
– mamy na myśli czyjeś złe zachowanie, np.: Twoje skandaliczne zachowanie woła o pomstę do nieba! Zapomnij o słodyczach na cały tydzień!
– mówimy o jakimś zaniedbaniu, np.: Nieróbstwo woła o pomstę do nieba. Świadczy o tym fakt, że większość moich kolegów w ogóle nie przykłada się do nauki.
– przywołujemy informację o jakimś nieetycznym postępowaniu w naszym otoczeniu lub gdziekolwiek indziej, np. Przyjęcie łapówki przez znanego biznesmena Zdzisława Ś. woła o pomstę do nieba.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!