Poniżej – chwyt (cios) poniżej pasa
#nagłówek „Poniżej” w związkach frazeologicznych.
„Poniżej” to przysłówek, wyraz informujący nas, że coś znajduje się pod jakimś punktem odniesienia, lub że czegoś jest po prostu mniej. Wyznacza on jakąś granicę, do którego potem się odnosimy. Dla przykładu: poniżej powierzchni, poniżej poziomu morza. Istnieją dwa związki frazeologiczne, które zawierają to słowo.
Pierwszym związkiem jest: „Chwyt (bądź cios) poniżej pasa”. Oznacza on nieetyczne, nieuczciwe lub nieprzepisowe zachowanie. Wywodzi się on z języka sportowego, ze sztuki walki zwanej boks. W tej dyscyplinie sportowej, jeżeli zawodnik uderzy przeciwnika w miejsce poniżej pasa (na przykład w nogi albo krocze), uznawane jest to za faul, za który przyznawana jest kara temu bokserowi. Taki cios zabroniony był także w średniowieczu, podczas walki szermierczej, ponieważ uznawano to za zachowanie niehonorowe. Natomiast, gdy mowa o „chwycie poniżej pasa”, co jest równoznaczne z wcześniejszym, można odnaleźć nawiązanie do sportu zwanego zapasami. W stylu klasycznym tej dyscypliny, zabronione jest używanie chwytów, czy w ogóle łapania za części ciała poniżej bioder. Takie zachowanie również uznawane jest za przewinienie zasługujące na konsekwencje względem zawodnika. Wyrazy ,,chwyt” i ,,cios”, używa się naprzemiennie i nie wpływa to na zmianę znaczenia tego związku frazeologicznego. To słowo ,,poniżej”, oznacza granicę, którą w danej sytuacji może przekroczyć osoba z nami się kontaktująca, przez co atakuje nasz najsłabszy punkt, na który jesteśmy wyczuleni.
Drugim związkiem frazeologicznym ze słowem ,,poniżej” jest: „poniżej krytyki”. Każdy kiedyś doznał nagany. Powodem było nasze złe zachowanie albo sposób, w jaki wykonaliśmy jakieś powierzone nam zadanie. Trudno więc sobie wyobrazić, jak beznadziejnie coś zostało uczynione, jeżeli określone zostało związkiem ,,poniżej krytyki”. Oznacza on bowiem określenie o wyjątkowo nagannym, zasługującym na potępienie zachowaniu. Opisuje to sytuacje, która nie zasługuje nawet na krytykę – tak jest zła. Czasami do tego związku frazeologicznego można dodać słowo ,,wszelka”, które odnosi się do dezaprobaty, co jeszcze bardziej potęguje znaczenie wyrażenia.
Poniżej wszelkiej krytyki może być więc przemówienie jakiegoś polityka; zachowanie małego dziecka, którym trzeba się opiekować; a także film, dzieło sztuki, czy inny przedmiot wyprodukowany przez człowieka.Podsumowując, istnieją dwa znane, ustanowione związki frazeologiczne zawierające wyraz ,,poniżej”. Pierwszy z nich, cios poniżej pasa, oznacza nieetyczne, nieprzepisowe zachowanie względem jakiejś osoby. Pochodzi ze sportu, dokładniej z boksu oraz zapasów. Drugi to wyrażenie: poniżej krytyki. Opisuje on czynność, zachowanie czy jakiś przedmiot, będący tak naganny, zły i zasługujący na potępienie, że znajduje się poniżej tej przysłowiowej krytyki.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!