Popalić – dać (dawać) komuś popalić
Zawsze, gdy słyszymy słowo: „popalić” to kojarzy nam się z paleniem papierosa oraz wejściem w nałóg nie do opanowania. Niestety frazeologizm: „Dawać komuś popalić” w żaden sposób nie wiąże się z wyżej wymienionym przykładem oraz bardzo od niego odbiega. Jak poprawnie interpretować ten frazeologizm?, Jak powstawał?, Czy jest często używany? Na te nurtujące pytania odpowiem wkrótce.
Dając komuś popalić na przykład: babci, dziadkowi, mamie, tacie mamy na myśli, że komuś nie dajemy chwili wytchnienia, skłaniamy kogoś do dużego wysiłku czy też gnębić kogoś. Jest to frazeologizm używany powszechnie i z całą pewnością każdy go nie raz słyszał. Przykładami synonimów są: dać komuś w kość, wymęczyć, rozłożyć, nękać, utrudnić życie, dać się komuś we znaki, dać komuś bobu, sprawić komuś przykrość oraz pokazać komuś gdzie raki zimują. Przykłady użycia: Honorata dała wczoraj popalić u babci, ponieważ nie pozwoliła nikomu dojść do słowa. Magdalena często daje popalić swojej młodszej siostrze Karolinie. Sebastian nigdy nie daje popalić, ponieważ jest uważany za wzorowego ucznia. Franciszek często daje popalić, ponieważ chce zwrócić na siebie uwagę.
Nie warto dawać komuś popalić, ponieważ może to mieć tylko negatywne skutki. Możemy stracić przyjaciół, których nie śmieszy nasze zachowanie. Osoby często dające popalić na początku są uwielbiane przez co się rozkręcają, lecz po czasie stają się samotni. Obecnie frazeologizm: „Dać komuś popalić” jest tłumaczony na wiele języków, ponieważ w każdym kraju jest osoba, która nie daje komuś chwili wytchnienia.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!