Poprzeczka – podnieść (podnosić) poprzeczkę
Uważam, że bardzo dobrze jest stawiać sobie nowe wyzwania. Czulibyśmy się nieszczęśliwi, gdybyśmy ciągle stali w miejscu i się nie rozwijali. Służą temu nowe wyzwania. Dobrze jest, by były one coraz trudniejsze i wymagały od nas posiadania wielu umiejętności i wiedzy. W takich sytuacjach ciągle musimy się dokształcać, żeby sprostać nowym wymaganiom. Mówi się o „podnoszeniu poprzeczki”, czyli o coraz trudniejszych wyzwaniach, którym musimy sprostać, by osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie. Takie działanie ma dużo wspólnego z motywacją. Badania psychologiczne pokazują, że zadania nie mogą być zbyt łatwe, bo nie jest dla nas wyzwaniem i zwyczajnie – wzbudza w nas niechęć, nie chce nam się do niego podejść. Nie mogą być też zbyt trudne, bo wtedy, przewidując swoją porażkę, nie będziemy także chcieli się go podjąć. Podobno najchętniej decydujemy się na czynności, które wyzwalają naszą kreatywność, wymagają niestandardowych rozwiązań i dają nam pewną swobodę w działaniu. Przyznam, że też takie lubię takie zadania, w których mogę się wykazać kreatywnością.
Frazeologizm „podnosić poprzeczkę” jest niezwykle popularnym powiedzeniem i często używanym w języku potocznym. Ludzie chcą sprostać wyzwaniom naszego współczesnego świata, dlatego powiedzenie oznacza chęć pokonania własnych barier, ograniczeń, pokazania innym oraz sobie, że mogę i jestem w stanie robić więcej. Trudniejsze wymagania pomagają nam wejść na wyższy poziom i się rozwijać.
Przykłady użycia związku frazeologicznego w zdaniu:
Zosia podnosi sobie za dużą poprzeczkę.
Podnoszenie sobie poprzeczki sprawia, że stajemy się jeszcze lepsi.
Warto podnieść porzeczkę, a nie stać w miejscu.
Motywacja w życiu jest bardzo ważna. Warto sobie stawiać poprzeczkę, by nie stać w miejscu i żeby się rozwijać. Nie można poprzestawać na tym, co się już umie, bo zawsze jesteśmy w stanie zrobić coś lepiej i posiąść więcej umiejętności.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!