🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Prawa – być czyjąś prawą ręką

Obecnie bardzo często możemy spotkać się ze związkami frazeologicznymi. Można powiedzieć, że bez nich codzienna rozmowa nie byłaby już taka urozmaicona, a gdy brakowałoby synonimów dla danego słowa, nie pozostaje nic jak powtarzanie ciągle tego samego. Jeżeli chodzi o wyrazy bliskoznaczne, frazeologizmy są dość nietypowe- nie powiedzą nam o czymś dosłownie. Chodzi tu o znaczenie przenośne, przez które mogłoby się wydawać, że oczywista definicja została przykryta warstwą. Oczywiście są i takie przypadki, gdzie nawet bez podanej definicji jesteśmy w stanie zrozumieć związek frazeologiczny. Frazeologizmy są bardzo pomocne, a zapamiętanie ich nie wymaga trudności.

Być czyjąś prawą ręką – frazeologizm
Co oznacza ten związek frazeologiczny? „Być czyjąś prawą ręką” to inaczej być największym pomocnikiem, osobą z którą ktoś współpracuje np. Pani Joanna jest moją sekretarką i prawą ręką w jednym. Jeżeli chodzi o porównanie w tym frazeologizmie, to jest bardzo trafne – prawa ręka jest czymś, co dla większości ludzi znacznie wszystko ułatwia i pomaga. Bycie prawą ręką dla drugiej osoby to innymi słowy bycie po prostu pomocą i czymś, bez czego nie da się obejść.

Przykłady zastosowania związku frazeologicznego „być czyjąś prawą ręką”:
1. Bez niej nie dałabym rady stworzyć tego projektu, jest świetną przyjaciółką i moją prawą ręką.
2. Jeden z pracowników bardzo angażuje się w firmę, jest moją prawą ręką i dobrym pomocnikiem.
3. Jan często naprawia samochody, a jego pracownik bardzo w tym pomaga – jest jego prawą ręką, na pewno bez niego interes by się nie rozwinął.
4. Kiedy Karoliny nie ma w pracy, pani Basia zastępuje ją. Można powiedzieć, że jest jej prawą ręką.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!