🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Prawo – wyjęty spod prawa

Poniżej została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają w sobie słowo 'prawo’, ich objaśnienia, a także przykładowe zdania z ich użyciem.

Wyjęty spod prawa – pozbawiony jakiejkolwiek ochrony prawnej; „Z tego, co wiem, to tamten mężczyzna został wyjęty spod prawa za sprawą działań pewnego krętacza”.
Drakońskie prawa/prawo – bardzo surowe, bezwzględne, okrutne prawo (pochodzi od Drakona – prawodawcy ateńskiego, który sporządził spis bardzo surowych praw); „W średniowieczu panowało wiele drakońskich praw”.
Działać na granicy prawa – działać nie zawsze zgodnie z prawem, balansować na granicy przestępstwa i normalnego zachowania; „Karina już od paru lat działa na granicy prawa”.
Prawem kaduka – bezpodstawne, niezgodne z prawem (pochodzi od słowa 'Kaduk’, które jest dawnym terminem prawniczym i oznaczało prawo według którego majątek, który należał do człowieka, który nie zdążył spisać testamentu i określić spadkobiercy przed śmiercią, przechodził na własność króla); „Uczyniłeś to prawem kaduka”.
Na prawo i lewo – wszędzie, bez umiaru, wszystkim; „Jan rozpowiadał na prawo i lewo kłamstwa na temat Weroniki”.
Prawo dżungli – prawo silniejszego, bezwzględne zasady postępowania; „W tym państwie podczas anarchii panowało prawo dżungli”.
Prawo pięści – prawo przemocy, silniejszego fizycznie; „Od teraz liczy się tylko prawo pięści”.
Przestrzegać/trzymać się litery prawa – działać zgodnie z prawem, wyrokować; „Sędziowie trzymają się litery prawa”.
Złamać/łamać prawo – złamać obowiązujące zasady, nie przestrzegać ich; „Owy przestępca w karygodny sposób złamał prawo”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!