🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Przynęta – chwycić (połknąć, złapać) przynętę

Związek frazeologiczny „chwycić (połknąć, złapać) przynętę” oznacza dać się na coś skusić, dać się nabrać kierując się chęcią zysku. Synonimem tego wyrażenia jest „połknąć haczyk”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „chwycić (połknąć, złapać) przynętę”:

Złodziej, przygotowując się do napadu na bank, przygotował plan opierający się na tym, że strażnik przy tylnym wejściu do budynku połknie przynętę i pójdzie sprawdzić, co jest powodem hałasów za rogiem, a wtedy złoczyńca wejdzie przez niestrzeżone drzwi i bez problemu dostanie się do zawierających cenne skarby i pieniądze głębin banku.
Zawsze uważałam Zbigniewa za uczciwego człowieka, żyjącego zgodnie z prawem, dlatego bardzo mnie zdziwiło, kiedy Zbigniew połknął przynętę i zdecydował się wejść w nielegalną spółkę ze swoim sąsiadem, po tym, jak tamten obiecał mu szybki zysk i niskie ryzyko wykrycia przez policję.
Mamy szczęście, że ten imbecyl Dariusz złapał przynętę i zgodził się ukraść ze sklepu słodycze i przekąski, dzięki temu będziemy mogli mieć darmową wyżerkę podczas wieczornego meczu i wcale nie będziemy musieli pomagać mu w szkole, chociaż obiecaliśmy.
Kiedy zastanawiam się nad powodami, które kierowały mną w chwili podejmowania decyzji o zamążpójściu, coraz częściej dochodzę do wniosku, że połknęłam przynętę Klaudiusza i dałam sobie wmówić, że jeśli za niego wyjdę, będę żyć w dostatku do końca moich dni, nie sprawdzając wcześniej, czy jego odziedziczony po ojcu majątek nie doznał uszczerbku przez jego hulaszczy i rozrzutny tryb życia.
Twój plan na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem dobry, ale według mnie ma jeden poważny mankament, a mianowicie fakt, że nasz strażnik z pewnością nie złapie przynęty i nie pobiegnie za hałasem, dlatego trzeba wymyślić jakiś skuteczniejszy sposób na odwrócenie jego uwagi.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!