Ptak – niebieski ptak
,, PTAK – NIEBIESKI PTAK ”
Związek frazeologiczny – inaczej frazeologizm – to wyrażenie lub ,,powiedzenie”, którego znaczenie jest inne niż wskazuje na to sens użytych słów. Może składać się z dwóch lub większej ilości słów. Bardzo często przysłowia, powiedzenia oraz slogany reklamowe są związkami frazeologicznymi.
Poczułem się wolny jak ptak, obserwując moje miasto Mosinę z lotu ptaka. Czułem, że nic mnie nie ogranicza i jestem wolnym człowiekiem, obserwując miasto z góry.
Pojechałem do Berlina kupić bilety na koncert zespołu ,,The Twins” – niestety skończyły się i było po ptokach. Nie zdążyłem na czas kupić biletów – za późno pojechałem po nie.
Niebieski ptak (pochodzi z Ewangelii św. Mateusza 6, 26 ,,… Spojrzyjcie na ptaki niebieskie, iż nie sieją ani żną, ani zbierają do gumien, a wżdy Ojciec wasz niebieski żywi je…”) – tak o moim koledze Sławku mówią wszyscy nauczyciele w naszej szkole. Sławek jest osobą nieodpowiedzialną według naszych nauczycieli.
,,…Uważajcie, kiedy ptaki w styczniu śpiewają, to im w maju dzioby zamarzają…” – powiedział dziadek do ucieszonych wnucząt i ich rodziców patrząc na termometr, który wskazywał temperaturę 20,8 stopni Celsjusza. Dziadek ostrzegł rodzinę, że wysokie temperatury w styczniu prognozują niskie temperatury w maju.
Tata powiedział do syna, który układał dom z maleńkich klocków Lego: ,,…Tłumacze ci, że nie złapie ptaka ten, kto siecią potrząsa…”. Tata zwrócił uwagę synowi, aby ten był precyzyjny i cierpliwy w układaniu klocków Lego.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!