Ptasie – brak, brakuje, komuś (tylko) ptasiego mleka
Wielu z nas podziwia ptaki. Są to niezwykłe stworzenia, gdyż mają one zdolność do latania, a przy tym tak niezliczoną ilość barwnych piór, że swoją obecnością oraz różnorodnością zachwycają każdego. Niektórych pasją jest spędzanie długich godzin w ciągu dnia tylko po to, aby zrobić ładne zdjęcie tych zwierząt. Efekty ich są jednak warte takiego poświęcenia. Czy wiedzieliście jednak, że z wyrazem ,,ptasi’’ można ułożyć naprawdę ciekawe związki frazeologiczne? Poniżej zaprezentuję ich znaczenie oraz przykłady użycia w zdaniu, aby łatwiej można było je zrozumieć.
Pierwszym z nich jest ,,ptasi móżdżek’’. Oznacza to, że dana osoba jest tępa, czy też może inaczej mówiąc – głupia. Co ciekawe, zwrotu tego można użyć również do osoby, która sama uważa siebie za głupią.
Synonimy do tego związku frazeologicznego:
– kurzy móżdżek
– głupiec
Przykład użycia związku frazeologicznego w zdaniu:
– I jak wczoraj było na wspólnej nauce z Dawidem?
– A daj spokój. To była istna porażka.
– Jak to? Co się stało? Toż widać, że podobasz mu się i ty też się w nim podkochujesz. O co w takim razie chodzi?
– No bo jak wiesz, miałam mu wytłumaczyć matematykę. Po pewnym czasie mówię, że teraz zrobimy zadania, żeby zobaczyć czego się nauczył. A ten ptasi móżdżek niczego nie zrobił poprawnie! Nawet dodać nie umiał. Porażka.
Drugim z nich jest ,,brakować komuś ptasiego mleka’’. Oznacza to, że ktoś prowadzi dostatnie życie, ma wszystko, czego tylko sobie zapragnie oprócz oczywiście rzeczy nierealnych do posiadania.
Przykład użycia związku frazeologicznego w zdaniu:
Ale ten nowy chłopak ma buty. A jego kurtka od Armaniego to musiała kosztować majątek. Jemu to chyba brakuje tylko ptasiego mleka.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!