Pudło – bez pudła
FRAZEOLOGIZMY I PRZYSŁOWIA ZE SŁOWEM „PUDŁO” / „PUDEŁKO” z tłumaczeniem i przykładowymi zdaniami (zastosowanie ich użycia):1. „Bez pudła” – bez pomyłki, bezbłędnie, na pewno, prosto do celu (np. trafić).Przykłady:- Jak zawodowy snajper oddałeś strzał bez pudła.
– To niesamowity wyczyn, trafić w sam środek tarczy, bez pudła, celując z takiej odległości!
– To się nazywa precyzja – bez pudła trafić wprost do celu.2. „Ktoś pójdzie do pudła” / „Ktoś trafi do pudła” – ktoś zostanie osadzony w celi, w więzieniu, areszcie.Przykłady:- Za to do zrobiłeś powinieneś trafić do pudła na wiele lat.
– Mój wujek pójdzie do pudła za kradzieże.
– Za przestępstwo tego kalibru jak nic trafisz do pudła.
– Za zabójstwo z premedytacją pójdzie do pudła na wiele lat.3. „Wyskoczyć jak diabeł z pudełka” – wyskoczyć / zareagować niespodziewanie, z impetem, szybko, energicznie.Przykłady:- Spróbuj tylko mu zwrócić uwagę, a momentalnie wyskoczy jak diabeł z pudełka.
– Na wiadomość o tak poważnej sprawie każdy wyskoczy jak diabeł z pudełka.
– Powiedziałem mu tylko prawdę o jego żonie, a ten chłopak tymczasem wyskoczył jak diabeł z pudełka.4. „Ktoś kibluje w pudle” – ktoś przebywa w więzieniu, odbywa karę pozbawienia wolności.Przykłady:- Moja znajoma kibluje w pudle już trzeci rok.
– Kibluję w pudle oskarżony o kradzież biżuterii z lokalnego lombardu, chociaż wcale tego nie zrobiłem.
– Za zabójstwo swojej małej córeczki słynna ukraińska wokalistka kibluje w pudle już piętnaście lat. Zostało jej jeszcze dziesięć lat i wyjdzie na wolność.
– Mimo iż wcale nie było jej nawet na miejscu zdarzenia, kibluje w pudle już dziesięć lat. To takie niesprawiedliwe i podłe!5. „Ktoś jest starym pudłem” – starsza wiekiem kobieta, staruszka, najczęściej zachowująca się sztucznie, dziwnie ubrana, nieodpowiednio do sytuacji.Przykłady:- Z naszej sąsiadki to naprawdę jest stare pudło.
– Ta kobieta jest starym pudłem i nie mówię tego, żeby komuś ubliżyć lub kogoś obrazić.
– Jak ja nie lubię tej staruszki. Jest tak niesympatyczna i ubiera się dosłownie jak klaun. Podsumowując, jest po prostu starym pudłem i nic więcej!6. „Stanąć na pudle” – najczęściej stanąć na podium, zdobyć jedno z trzech najwyższych miejsc, np. w zawodach itd.Przykłady:- Udało mi się stanąć na pudle w tegorocznych zawodach strzeleckich. Jestem z siebie naprawdę dumny.
– Każdy uczestnik tych sportowych zawodów marzy tylko o tym, aby stanąć na pudle.
– Mateusz spełnił swoje największe marzenie w życiu i po dwunastu latach ciężkich treningów i nieudanych prób w końcu stanął na pudle w zawodach pływackich.
– Mimo tego, iż nikt nie wierzył w jej sukces, stanęła na pudle w ogólnopolskich zawodach. Wyczyn ten pokazuje wielu młodym ludziom, że nie wolno się poddawać, tylko trzeba walczyć, chociażby wszyscy w ciebie zwątpili!7. „Odzyskał stare pudło” – utracił młodą kochankę, wrócił do żony w swoim wieku, do żony, z którą był wcześniej.Przykłady:- Wydawało się, że zmądrzał po tylu latach, ale nie – on oczywiście tak się starał i tak dręczyły go wyrzuty sumienia, że w końcu odzyskał stare pudło.
– Marek wczoraj odzyskał stare pudło. Jestem w naprawdę dużym szoku.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!