Puls – trzymać rękę na pulsie
Związek frazeologiczny „trzymać rękę na pulsie” oznacza śledzić rozwój czegoś, wypadki, być uważnym, być na bieżąco. Synonimem tego wyrażenia jest „strzec czegoś jak oka w głowie”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „trzymać rękę na pulsie”:
Nasze oddziały powoli zyskują przewagę nad armią nieprzyjaciela, ale generałowie powinni trzymać rękę na pulsie i nie dać się zwieść wizji łatwego zwycięstwa, bo mogłoby to doprowadzić do klęski naszych wojsk.
Nawet jeśli wydaje ci się, że stan pacjenta po operacji jest stabilny, pamiętaj, aby trzymać rękę na pulsie i często sprawdzać wyniki badań oraz monitorować jego funkcje życiowe, na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych i groźnych dla zdrowia komplikacji.
Inspektor Gadżet poczuł się tak pewny siebie podczas śledzenia dwóch przestępców, że zapomniał o trzymaniu ręki na pulsie i pozwolił im się wymknąć, lecz na szczęście detektyw Pozytywka przewidział, w którą stronę skierują się uciekinierzy i zawczasu zastawił na nich pułapkę.
Oceny waszego syna, Michała, są dużo lepsze niż w poprzednim semestrze, ale powinniście nadal trzymać rękę na pulsie i motywować go do nauki, aby już nigdy nie miał tak ogromnych zaległości jak wtedy.
Wysłane przez nas kilka godzin temu oddziały straży pożarnej opanowały ogień i zapobiegły rozprzestrzenieniu się płomieni w lesie, ale prognoza pogody, która właśnie nadeszła z centrum meteorologicznego, zapowiada, że nad ranem zerwie się silny wiatr, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie i nie pozwolić by pożar się rozprzestrzenił, bo doprowadziłoby to do nieodwracalnych szkód.
Zawodnicy meczu piłki nożnej radzili sobie świetnie tego wieczora, ale trener rozsądnie trzymał rękę na pulsie i tylko dlatego ich rywalom nie udało się wyrównać wyniku w drugiej połowie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!