Puste – przelewać z pustego w próżne
Puste mogą być butelki, kartki, dokumenty i różne inne rzeczy. Każdy o tym wie. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją związki frazeologiczne z tym przymiotnikiem.
Związki frazeologiczne ze słowem puste:
– przelewać z pustego w próżne – mówić bardzo dużo, nie na temat i niezbyt zwięźle,
Przykład zdania z tym frazeologizmem:
Dwójka przyjaciół rozmawiało o swoich wynikach z próbnych egzaminów ósmoklasisty. Doszła do nich Krystyna i zapytana o test z matematyki, zaczęła się rozwodzić nad tym jak matematyk się ubrał i jak patrzył na nią. Ignacy i Amelia poprosili ją, aby nie przelewała z pustego w próżne, gdyż mają mało czasu. Dziewczyna się na nich obraziła i zaczęła im wytykać ich błędy, pomyłki i niedoskonałości. Dodała jeszcze, że są oni dziwni i nieuprzejmi. Powiedziawszy to obrócił się około 100 – 130 stopni i zamilkła czekając na przeprosiny. Przyjaciele popatrzyli po sobie i nic nie mówiąc czekali na dalszy ciąg wydarzeń. Po jakiejś minucie Krystyna zapytała, dlaczego nie próbują ją uspokoić. Oni jednak zdążyli już odejść w ustronniejsze miejsce i zacząć chichotać.
– puste słowa – słowa, które nic nie znaczą,
Przykład zdania z tym frazeologizmem:
Marcelina została popchnięta przez Maćka z jej klasy i upadła skręcając sobie przy tym kostkę. Zdenerwowany chłopak uciekł i wyśmiał ją wśród kolegów. Wychowawca wezwał tę dwójkę do dyrektora i długo rozmawiali. Maciej przeprosił dziewczynę, ale ta rozpłakała się, gdyż stwierdziła, że były to tylko puste słowa, a ona takich nie przyjmuje.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!