Pustki – pustki w kieszeni
Aby móc zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, zakupić żywność, odzież, środki czystości, opłacić rachunki, zapłacić za studia czy dodatkowe kursy, musimy posiadać środki finansowe, czyli po prostu pieniądze. Otrzymujemy je głównie za wykonywanie pracy, ale niektórzy pobierają także renty, zasiłki, emerytury, różne dodatki socjalne, stypendia, premie-właśnie te środki umożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Aby zdobyć pracę, najpierw trzeba ukończył odpowiednie szkoły i studia, często także zaliczyć różne kursy i kwalifikacje, mile widziane są też różne dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające umiejętności zawodowe -wszystkie te dokumenty pomogą nam znaleźć dobrze płatną pracę, spełniać się zawodowo, realizować plany na przyszłość. Dlatego już w szkole uczniowie powinni solidnie przykładać się do nauki, uczciwie pracować na swoje oceny, a także starać się pogłębiać wiedzę i umiejętności, by pomyślnie zaliczyć egzaminy i nie zmarnować szansy na dobrą edukację i zadowalające nas wykształcenie. Wszak bez pracy nie ma kołaczy, wielu ludziom zależy na pracy, zarabianiu pieniędzy, które są niezbędne do życia. Niestety, nie wszyscy mają szansę na uzyskanie zatrudnienia, często muszą żyć w biedzie i marazmie. Jeżeli mamy szansę pomóc takim osobom, nigdy nie powinniśmy przechodzić obok ich nieszczęścia obojętnie. Sama chętnie dzielę się z innymi ubraniami, książkami, zabawkami z dzieciństwa-ja już ich nie potrzebuję, a ktoś z chęcią skorzysta. Uzdolnieni uczniowie oraz studenci z niezamożnych rodzin mogą liczyć na wsparcie finansowe i edukacyjne poprzez skierowane do nich stypendia socjalne oraz naukowe, które stają się dla nich dodatkową motywacją do nauki, angażowania się w życie społeczności, wolontariat. Istnieje pewien związek frazeologiczny, którym określimy, że ktoś zupełnie nie ma pieniędzy, jest ubogi, nie stać go na zaspokojenie życiowych potrzeb-powiemy, że ktoś ma pustą kieszeń, choć osobiście uważam, że ktoś mógłby poczuć się tym określeniem urażony.
Często młodzi ludzie, chwilowy brak pieniędzy określają właśnie „pustką w kieszeni”. Inaczej mówimy, że ktoś nie ma grosza przy duszy, cienko przędzie, klepie biedę.Przykłady w zdaniach:
Rodzice mojego przyjaciela mają naprawdę pustą kieszeń. Oboje niedawno stracili pracę, a przecież życie kosztuje, dlatego często wpadam do nich z ciepłym obiadem czy niepotrzebnymi ubraniami.
Rodzina mojej koleżanki nie jest zbyt zamożna. Na szczęście, Adela nie ma pustej kieszeni, gdyż za świetne wyniki w sporcie otrzymuje stypendium sportowe, za które kupuje sobie ubrania, kosmetyki i artykuły papiernicze do szkoły.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!