Rąbek – uchylać (uchylić) rąbka tajemnicy
Przyjaźń to duże zobowiązanie. Wie o tym każdy z nas. Zdarza się jednak, że trudno być powiernikiem dla innej osoby i dochować powierzonej nam tajemnicy. Bywa, że ktoś zdradzi nam jakiś sekret, a okoliczności zmuszą nas do uchylenia rąbka tajemnicy. Jest to bardzo przykre, ale czasem nieuniknione.
Frazeologizm „uchylić rąbka tajemnicy” oznacza zdradzenie części jakiegoś sekretu. To powiedzenie prawdy, a właściwie jej części. Czasem robimy to specjalnie, żeby zasugerować jakieś rozwiązanie rozmówcy i nie mamy złych intencji, ale zazwyczaj robimy to z nieuwagi. Związek frazeologiczny należy rozumieć jako częściowe odsłonienie prawdy, wąskiego wycinka otaczającej nas rzeczywistości, która stanowi część całości. Przeciwieństwem do powiedzenia jest inny związek – „zatuszować sprawę”, który oznacza niewypowiedzenie nawet cząstki tajemnicy i sprawienie, by nikt o całej sprawie niczego się nie dowiedział.
Frazeologizm „uchylić rąbka tajemnicy” najprawdopodobniej wywodzi się z życia codziennego. Myślę, że można porównać tajemnicę do zasłony: gdy się uchyla jej rąbek, inni widzą chociaż część naszego pokoju, a więc na tej podstawie są w stanie domyślić się reszty.
Przykłady zdań z użyciem związku frazeologicznego:
Poprosiliśmy ekspertów o uchylenie rąbka tajemnicy, co zrobić, by wziąć się w garść.
Chyba mogę już uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że w czerwcu odwiedzi naszą szkołę znany piosenkarz.
Jestem zła na Adama, bo uchylił rąbka naszej tajemnicy, mimo że obiecał, że będzie milczał.
Przytoczone zdania pokazują, że frazeologizm oznacza częściowe ujawnienie jakiejś wiadomości, wyjawienie czegoś i wyciągnięcie na światło dzienne pewnych faktów. Celem takiego działania wcale nie musi być zdrada, ale naprowadzenie kogoś na trop, wskazanie rozwiązania lub chęć zachowania dla kogoś niespodzianki przy jednoczesnym uprzedzeniu, że coś jest na rzeczy.
Związek frazeologiczny jest bardzo popularny i często używany, choć niekoniecznie wśród młodzieży, która woli nieco bardziej modne słowa. Mimo to zachęcam do wzbogacania swojego słownictwa i jego poszerzania.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!