Rąbek – uchylać (uchylić) rąbka tajemnicy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rąbek – uchylać (uchylić) rąbka tajemnicy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Przyjaźń to duże zobowiązanie. Wie o tym każdy z nas. Zdarza się jednak, że trudno być powiernikiem dla innej osoby i dochować powierzonej nam tajemnicy. Bywa, że ktoś zdradzi nam jakiś sekret, a okoliczności zmuszą nas do uchylenia rąbka tajemnicy. Jest to bardzo przykre, ale czasem nieuniknione.
Frazeologizm „uchylić rąbka tajemnicy” oznacza zdradzenie części jakiegoś sekretu. To powiedzenie prawdy, a właściwie jej części. Czasem robimy to specjalnie, żeby zasugerować jakieś rozwiązanie rozmówcy i nie mamy złych intencji, ale zazwyczaj robimy to z nieuwagi. Związek frazeologiczny należy rozumieć jako częściowe odsłonienie prawdy, wąskiego wycinka otaczającej nas rzeczywistości, która stanowi część całości. Przeciwieństwem do powiedzenia jest inny związek – „zatuszować sprawę”, który oznacza niewypowiedzenie nawet cząstki tajemnicy i sprawienie, by nikt o całej sprawie niczego się nie dowiedział.
Frazeologizm „uchylić rąbka tajemnicy” najprawdopodobniej wywodzi się z życia codziennego. Myślę, że można porównać tajemnicę do zasłony: g

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.