Rachunek – robić coś na własny rachunek
Polski język posiada wiele związków frazeologicznych, które funkcjonują w obiegu od wielu, wielu lat. Jednak cały czas część ludzi, używających danych słów, nie jest nawet do końca świadoma ich znaczenia. Z pomocą przychodzą słowniki związków frazeologicznych. Dzisiaj skupmy się na wyrażeniu „Rachunek – robić coś na własny rachunek” i spróbujmy rozłożyć to stwierdzenie na czynniki pierwsze.
Ile razy człowiek myślał o rzuceniu pracy i skupieniu się na założeniu własnej działalności gospodarczej? To alternatywa dla etatu, by zacząć robić coś na własny rachunek i być zależnym tylko od siebie. Co więc dokładnie znaczą te słowa? Czy odnosi się to tylko to sfery finansowo-materialnej? Słowniki związków frazeologicznych tłumaczą, że słowa robić coś na własny rachunek znaczą tyle, co robić coś na własną odpowiedzialność. W pewnym momencie życia dochodzi się do takiej chwili, kiedy wypada już wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i działanie. Nikt inny nie będzie już odpowiedzialny za podjęte przez nas decyzje. To samo odnosi się do kwestii finansowych. Osiągając pewien wiek, podejmujemy pracę i zaczynamy żyć na własny koszt, na własny rachunek, nie oglądając się na to, by ktoś zapłacił za nas za, na przykład produkty na obiad. Tak więc, biorąc pod uwagę sferę materialną, słowa: robić coś na własny rachunek można utożsamić z wyrażeniem żyć na własny rachunek. Synonimem tego wyrażenia mogą być też słowa „na własne konto”. Znaczy to tyle, że w pełni ponosi się odpowiedzialność za swoje działania i podejmując złe decyzje można mieć pretensje tylko do samego siebie.
Przykład: Marcin rzucił pracę w korporacji i chce robić coś na własny rachunek. Zawsze marzył o własnej kawiarni, a teraz nadeszła odpowiednia pora na spełnianie pragnień.
Natomiast, pomijając kwestie finansowe, wyrażenie „robić coś na własny rachunek”, utożsamiamy z wyrażeniem „robić coś na własną rękę”. Chodzi tutaj o podjęcie inicjatywy do samodzielnego działania, nieinspirowanego innymi ludźmi lub zachowaniem tych ludzi. Robić coś na własny rachunek oznacza, że podejmując określoną aktywność, podejmujemy ją sami, nie oglądając się na innych. Działamy bez ich pomocy i bez ich zaangażowania, czego konsekwencje ponosimy także sami, indywidualnie. Nasze decyzje determinują ich następstwa, nie zawsze miłe i przyjemne.
Przykład: Zostaw tę sprawę mi. Pozwól, że załatwię to na własny rachunek, a Ty się niczym nie przejmuj.
Frazeologizmy dodają naszemu językowi kunsztu i atrakcyjności. To wspaniała gra słowna, która potrafi zawrzeć w kilku słowach to, co ciężko jest wyrazić, gdyby ich nie było. W końcu, jak inaczej powiedzieć: twardy orzech do zgryzienia lub lwia część? Jednak używanie związków frazeologicznych przysparza nam niejednokrotnie problemów, których można byłoby uniknąć, gdyby znało się ich prawidłowe znaczenie. By poznać ich faktyczne znaczenie, należy sięgnąć do słownika związków frazeologicznych. Ta niepozorna pozycja zawiera w sobie ogromną wiedzę, niezbędną każdemu poloniście, ale i nie tylko!
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!