Rączki – mieć złote rączki
Związek frazeologiczny „Mieć złote rączki”
Znaczenie:
Mieć złote rączki – takim mianem można określić osobę wszechstronnie uzdolnioną technicznie, która potrafi wszystko naprawić, osobę sprytną potrafiącą wszystko załatwić, taką która poradzi sobie z wieloma dziedzinami.
Geneza:
Związek ten powstał od nazwy zawodu „Złota rączka”, czyli kogoś, kto zajmuje się różnymi naprawami oraz pracami remontowymi.
Przykład użycia nr 1:
W naszej szkole pracuje pan Wojtek, który jest konserwatorem. Potrafi wszystko naprawić: wymienia przepalone żarówki, montuje urwane klamki, naprawia zepsute krany w szkolnych łazienkach, montuje nowe meble, a w czasie wakacji wykazuje się swoim talentem malarskim, maluje pobrudzone przez uczniów ściany. Wszyscy mówią, że pan Wojtek ma złote rączki.
Przykład użycia nr 2:
Moja babcia jest osobą, która potrafi załatwić wiele spraw: chodzi na zakupy, jeździ na działkę, zajmuje się domem. Dodatkowo uczęszcza na zajęcia z jogi i chodzi na długie spacery. Potrafi załatwić wszystkie sprawy urzędowe oraz świetnie orientuje się w sprawach swoich wnuków. Dziadek i reszta rodziny nazywają ją złotą rączką.
Przykład użycia nr 3:
Mój kolega Franek ma wielki talent do obsługi wszystkich urządzeń elektronicznych. Szybko poradził sobie z nowym telefonem, nauczył mnie, jak grać w nowe gry na konsoli, pomógł mamie z nowym komputerem, tacie ustawił najnowszy krokomierz. Nawet szkolny informatyk jest pod wielkim wrażeniem jego umiejętności. Franek jest bardzo zdolny, uważam, że ma złote rączki do elektroniki.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!